اخبار

افزایش ۱۰ برابری متقاضیان مشارکت در عرضه اولیه طی یک سال

افزایش حمایت‌های دولتی و بازدهی بالا و جذاب بازار سرمایه، سبب رشد روز افزون تقاضا برای ورود به بورس شده است. این تقاضا در زمینه مشارکت در عرضه اولیه بسیار بیشتر است اما هنوز زیرساخت‌های لازم برای این حجم از تقاضا و معاملات در عرضه اولیه پیش‌بینی نشده است.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت نیوز، عرضه اولیه نماد « سیتا » که دو هفته پیش صورت گرفت، با مشارکت چهار میلیون و ۴۸۱ هزار نفر برگزار شد و در مقایسه با نماد « درهاور » که سال گذشته و با مشارکت ۴۳۵ هزار نفری انجام شده بود، افزایش ۱۰ برابری را نشان می‌دهد.

افزایش تقاضا در عرضه اولیه

تعداد افراد متقاضی برای دریافت کد بورسی به طرز چشم‌گیری رشد داشته است و این نتیجه سیاست‌های دولت در راستای حمایت از بازار سرمایه و همچنین بازدهی بالای این نوع از سرمایه گذاری بوده است.

در سال ۹۸ و در عرضه اولیه « درهاور » ۴۳۵ هزار نفر مشارکت داشتند. در حالی که درست یک سال بعد و در تیر ماه سال ۹۹ بیش از چهار میلیون و ۴۸۱ هزار و ۴۱۸ تن در عرضه اولیه « سیتا » شرکت کردند. این مقایسه افزایش ۱۰ برابری مشارکت در عرضه‌های اولیه را نشان می‌دهد.

اما زیرساخت‌هایی که هم اکنون معاملات بازار بورس در بستر آن شکل می‌گیرد، ظرفیت لازم را جهت پشتیبانی از افزایش مشارکت در عرضه اولیه ندارد و از طرفی بررسی تعداد شرکت کنندگان در عرضه‌های اولیه حاکی از رشد روز افزون متقاضیان مشارکت در آن‌ها است. پیش‌بینی می‌شود که تعداد شرکت کنندگان در تیر ماه به پنج میلیون تن برسد. این احتمال نیز وجود دارد که این رقم تا پایان سال از مرز ۱۰ میلیون تن هم عبور کند.

بازدهی بالا در عرضه اولیه

بازدهی بالا و تضمینی سرمایه گذاری در عرضه اولیه باعث شده، هر روز شاهد افزایش متقاضیان خرید سهام در این نوع از عرضه باشیم. این آمار توجه مسئولان سازمان بورس را به عرضه اولیه طلب می‌کند و مستلزم اتخاذ تدابیری مناسب در جهت کنترل و سامان‌دهی این حجم بالا از تقاضا است.

سرما‌یه گذاری در بازار سرمایه و خرید سهام یکی از روش‌های حفظ ارزش پول نقد و همچنین کسب سود است که این‌ روزها مورد استقبال مردم قرار گرفته است. در این میان عرضه اولیه از راه‌های مطمئن برای سرمایه گذاری است و در شرایطی که ارزش پول ملی هر روز در حال کاهش و تورم در حال افزایش است، شمار متقاضیان این سرمایه گذاری به طور روزافزون افزایش می‌یابد.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا