اخبار

نخستین پیش‌بینی EPS منتشر شد / کرازی پیش‌بینی سود هر سهم را اعلام کرد

کارخانجات تولیدی شیشه رازی پس از وقفه سه ساله انتشار EPS ها، نخستین نمادی است که پیش‌بینی میزان سود متعلق به هر سهام را منتشر خواهد کرد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از کانال خبری بورس فوری، امروز دوشنبه ۱۲ بهمن، کارخانجات تولیدی شیشه رازی با نماد “کرازی” نخستین شرکتی است که پیش‌بینی EPS را منتشر می‌کند. در شفاف‌سازی کرازی پیش‌بینی EPS برای سال مالی منتهی به اسفند ۹۹ برابر ۱۸۲.۵ تومان عنوان شده است.

پیش‌بینی EPS کرازی

EPS و لزوم انتشار آن برای سهامداران

یکی از مهم‌ترین موارد برای یک سرمایه‌گذاری موفق در بازار سهام، رصد و پیگیری صورت‌های مالی و اطلاعاتی مانند گزارش‌های ماهانه منتشر شده از سوی شرکت‌های فعال در بازار سرمایه است. در واقع این گزارش‌ها با زبان ارقام و اعداد، سرمایه‌گذاران را از آخرین وضعیت مالی، سودآوری، جریانات نقدی و همچنین پروژه‌ها و برنامه‌های آتی شرکت مطلع می‌کند.

این در حالی است که بنا به تصمیمات اتخاذ شده توسط سیاست‌گذاران بازار سرمایه، از سال ۱۳۹۶ الزام انتشار یکی از فاکتورهای آینده‌نگر بورسی موسوم به گزارش پیش‌بینی سود شرکت‌ها یا همان EPS که از سابقه ۲۵ ساله برخوردار بود، حذف شد.

EPS یکی از مهم‌ترین مفاهیمی است که بر قیمت سهام شرکت‌ها در بورس به صورت مستقیم و غیرمستقیم تاثیر می‌گذارد. EPS در اصل میزان سودی است که به هر سهم تعلق می‌گیرد. به بیان ساده‌تر، EPS یک شرکت برابر با میزان سودی است که به هر سهم از آن شرکت اختصاص می‌یابد.

دکتر حسن قالیباف اصل، رئیس وقت سازمان بورس و اوراق بهادار، در روز ۲۲ دی ماه سال جاری، در جلسه‌ای با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در بورس تهران از بازگشت رویه‌ی اعلام EPS شرکت‌های بورسی و فرابورسی از اسفند یا اواخر بهمن خبر داده بود.

این رویه که از سه سال پیش و در زمان ریاست شاپور محمدی از اطلاعات مندرج شرکت‌ها حذف شده بود و به دنبال انتقادات زیاد کارشناسان، با بی‌اعتنایی و بی‌توجهی همراه شده بود، پس از تصویب هیئت مدیره سازمان بورس برای همه ناشران اجباری شد.

براساس خبر منتشر شده در ۱۱ بهمن سال جاری، طبق برنامه، همه شرکت‌ها باید تا ۲۰ بهمن، EPS حسابرسی شده خود را منتشر و طبق روال پیشین، از اسفند اقدام به اعلام EPS سال مالی آینده کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا