اخبار

خرید نفت از دولت چقدر به صرفه است؟

قرار است از یکشنبه (۲۶ مرداد) اوراق سلف نفت دو ساله با نرخ سود ۱۹ درصد منتشر و عرضه شود. اما مقایسه این سود با وضعیت بازدهی بازارهای سرمایه‌گذاری دیگر بیانگر چیست؟

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری تجارت نیوز، نخستین مرحله از فروش اوراق سلف نفتی با عرضه بیش از ۵۰۰ هزار بشکه نفت یکشنبه در تالار بورس انرژی عرضه خواهد شد.

بر اساس اطلاعیه ای که در سایت کدال منتشر شده، در این روز ۵۲۹ هزار ۳۱۲ بشکه نفت خام سنگین ایران عرضه خواهد شد و قیمت هر بشکه ۹۴۴ هزار و ۶۲۲ تومان تعیین شده است.

حداقل خرید برای هر نفر در این عرضه اولیه یک بشکه و حداکثر ۲۰ هزار بشکه نفت است.

اما آیا سود ۱۹ درصدی آن هم طی دو سال آینده در مقایسه با دیگر بازارها جذابیت دارد؟

بررسی‌ بازدهی بازارهای مختلف طی دو سال اخیر نشان می‌دهد، بورس در این مدت یعنی از مرداد ماه سال ۹۷ تا مرداد ماه سال جاری بیش از ۱۴۱۴ درصد، سکه بیش از ۱۷۸ درصد، طلا بیش از ۲۴۸ درصد و دلار ۱۱۰ درصد بازدهی داشته‌اند.

دقیقا در همین مدت، قیمت نفت جهانی بیش از ۳۶ درصد ارزش دلاری خود را از دست داده است. البته با توجه به رشد ارزش دلار در ایران، ارزش ریالی نفت در این مدت ۳۴ درصد افزایش یافته است.

با وجود چنین وضعیتی آیا از این طرح استقبال می‌شود؟ نرخ سود بانکی نیز در هفته اخیر افزایش یافت و به بازه ۱۴ تا ۲۲ درصد رسید که مقایسه این رقم با سود پیش‌فروش نفت نیز مبین آن است که در طرح جدید دولت حتی به اندازه نرخ سود بانکی نیز سود در نظر گرفته نشده است.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا