اخبار

الزام همه شرکت ها به الکترونیکی کردن پذیره نویسی حق تقدم | مهلت ثبت افزایش سرمایه کاهش می‌یابد

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به الزام همه شرکت ها به الکترونیکی کردن پذیره نویسی حق تقدم، اعلام کرد تامین مالی از طریق اوراق بدهی در سال ۱۴۰۱ افزایش یافت.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری ایسنا، وحید روشن‌قلب، مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست پذیره‌نویسی الکترونیکی حق تقدم در بازار سرمایه ایران، با اشاره به اختیاری که قانون در برنامه ششم توسعه در اختیار سازمان بورس گذاشته است، گفت: طبق این قانون سازمان اختیار داشت برخی امور را به صورت الکترونیکی انجام دهد که پذیره‌نویسی حق تقدم یکی از این موارد بود.

روشن‌قلب اظهار کرد: این درحالی است بر اساس قانون تجارت مصوب سال ۴۷ تا کنون استفاده از حق تقدم و خرید سهام شرکت‌ها برای کلیه سهامداران به صورت پستی انجام می‌شد؛ به طوریکه برگه حق تقدم به صورت پستی توسط شرکت به سهامداران ارسال می‌شد، سهامداران باید نسبت به تکمیل و انجام فرآیندهای لازم اقدام و برگه را برای شرکت پست می‌کردند.

وی با بیان اینکه روش مذکور چالش‌های مختلفی داشت، گفت: نخست آن که فرآیند ارسال پستی هزینه‌بر است، از سوی دیگر شرکت‌ها به اطلاعات پستی سهامداران دسترسی ندارند و به طور کلی فرآیند ارسال برگه برای سهامدار نیز هزینه‌بر و زمان‌بر بود. این موضوعات گاهی باعث می‌شد مشارکت سهامدار در افزایش سرمایه اعمال نشود.

مشارکت در افزایش سرمایه با استفاده از سامانه شرکت سپرده‌گذاری

روشن‌قلب با اشاره به الکترونیکی شدن فرآیند مذکور اظهار کرد: طبق دستورالعمل، شرکت سپرده‌گذاری موظف شد سامانه‌ای طراحی کند و سهامداران برای اعلام مشارکت در افزایش سرمایه باید به سامانه مراجعه و از طریق آن مشارکت در افزایش سرمایه را در مهلت مشخص اعلام کنند. اگر مطالبات سهامدار کفایت نکند می‌تواند مبلغ را از طریق درگاه الکترونیکی به حساب شرکت واریز کند.

وی اضافه کرد: یکی از مزیت‌هایی که این موضوع دارد شرکت هم متوجه خواهد شد کدام سهامداران در افزایش سرمایه مشارکت کرده‌اند و در دوره جمع‌اوری اطلاعات هم صرفه‌جویی می‌شود. البته استفاده از این روش برای سهامداران سجامی شده قابل انجام است و سهامدارانی که سجامی نشده‌اند همچنان باید از روش قبلی استفاده کنند؛ البته طبق آمار بیش از ۹۰ درصد سهامداران سجامی شده‌اند.

مهلت ثبت افزایش سرمایه کاهش می‌یابد

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه طبق قانون مدت ثبت افزایش سرمایه ۶۰ روز بود، گفت: با تغییر روش مهلت ۶۰ روزه هم کاهش می‌یابد. در این راستا پیشنهادات به مجلس ارسال شده و این قانون احتمالا در سال جاری تغییر خواهد کرد.

وی ادامه داد: این روش از یک طرف می‌تواند طول مدت افزایش سرمایه از محل آورده نقدی را کاهش دهد و از طرف دیگر مشارکت سهامداران خرد در افزایش سرمایه افزایش یابد.

الزام همه شرکت ها به الکترونیکی کردن پذیره نویسی حق تقدم

روشن‌قلب با بیان اینکه همه شرکت‌ها موظف به الکترونیکی کردن پذیره‌نویسی حق تقدم هستند، عنوان کرد: تا کنون سه شرکت نسبت به انجام این‌ موضوع اقدام کرده‌اند، البته بانکی‌ها نیاز به تغییر اساسنامه دارند که این موضوع باید به تایید بانک مرکزی برسد.

افزایش تامین مالی از طریق اوراق بدهی

به گفته وی، تامین مالی از طریق اوراق بدهی در سال ۱۴۰۱، ۲۶۰ درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش داشته است و این روند در سال جاری هم ادامه دارد.

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا