اخبار

عرضه اولیه ۵ شرکت غیربورسی سهام عدالت در بورس

تشکیل یک هلدینگ که از ۱۳ شرکت غیربورسی موجود در شرکت‌های حاضر در سبد سهام عدالت تشکیل شده، گامی مثبت در راستای تعیین تکلیف سهام عدالت است؛ اما مشکلات احتمالی آن نیز باید در نظر گرفته و برطرف شوند.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری فارس، از سال ۸۵ و آغاز اجرای طرح سهام عدالت، دولت سهام خود را در ۴۹ شرکت در میان مردم تقسیم کرده و بیش از ۴۹ میلیون تن از جمعیت کشور مشمول دریافت سهام عدالت شده‌اند.

در بین این ۴۹ شرکت اما ۱۳ شرکت غیر بورسی وجود دارد که ارزش روز آن‌ها هنوز به روزرسانی نشده و تنها خبری که در این باره منتشر شده است، تشکیل یک هلدینگ با حضور این شرکت‌ها است.

شرکت‌هایی مانند پتروشیمی ارومیه، پتروشیمی بندر امام (ره)، پتروشیمی بوعلی سینا، پتروشیمی بیستون، پتروشیمی تبریز، پتروشیمی خوزستان، دخانیات ایران، ساختمان سد و تاسیسات آبیاری سابیر، شهر صنعتی البرز، شهر صنعتی رشت، شهر صنعتی کاوه، مشانیر و مگا موتور از جمله شرکت‌های غیر بورسی موجود در سبد سهام عدالت هستند.

اشتراک لیست عرضه‌های اولیه با شرکت‌های غیربورسی سهام عدالت

با نگاهی به عرضه اولیه‌هایی که در سال جدید در دستور کار دولت هستند، می‌توان نام شرکت‌های پتروشیمی ارومیه، پتروشیمی بندر امام، پتروشیمی بوعلی سینا با نماد بوعلی، پتروشیمی بیستون با نماد بیستون و دخانیات ایران با نماد دخانیات را دید. بنابراین ۵ شرکت از ۱۳ شرکت غیربورسی سهام عدالت به احتمال زیاد به جمع شرکت‌های بورسی سبد سهام عدالت خواهند پیوست.

اما مشکل شماری از شرکت‌های غیربورسی حاضر در سهام عدالت همچنان پابرجاست؛ شرکت‌هایی که از سال ۸۵ تاکنون افزایش سرمایه‌ای نداشته و ارزش آن‌ها تغییر نکرده است.

تشکیل هلدینگی با ۴۹ میلیون سهامدار

حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس در خصوص شرکت‌های غیربورسی سهام عدالت گفته، ۱۳ مورد از شرکت‌های واگذار شده در قالب سهام عدالت، غیر بورسی هستند که به یک هلدینگ فراگیر ملی منتقل شده‌اند و سهام این هلدینگ در اختیار ۴۹ میلیون سهامدار سهام عدالت قرار می‌گیرد.

هنوز از جزئیات این هلدینگ و نحوه مدیریت آن و نسبت آن با شرکت‌های موجود در آن اطلاعاتی ارائه نشده است. مسائلی همچون نحوه مدیریت این شرکت‌ها پس از حضور در بورس، نحوه خرید و فروش سهام این هلدینگ، نسبت مدیریت هلدینگ با سهامداران و مدیریت شرکت‌ها می‌تواند چالش‌های جدیدی ایجاد کند.

۵۰ درصد مگا موتور، ۴۲ درصد مشانیر، ۲۱ درصد شهر صنعتی کاوه، ۵۸ درصد شهر صنعتی رشت، ۲۳ درصد شهر صنعتی البرز، ۴۹ درصد ساختمان سد و تاسیسات آبیاری سایبر، ۲۸ درصد دخانیات ایران، ۳۰ درصد پتروشیمی خوزستان، ۱۰ درصد پتروشیمی تبریز، ۳۰ درصد پتروشیمی بیستون، ۳۰ درصد پتروشیمی بوعلی سینا، ۳۰ درصد پتروشیمی بندر امام و ۶ درصد پتروشیمی ارومیه در صورتی که وارد بورس نشوند، در اختیار این هلدینگ قرار خواهند داشت.

تشکیل این هلدینگ در حال حاضر می‌تواند مشکل سهام عدالت را حل کند. اما باید دید دولت و سازمان بورس برای مشکلات احتمالی پیش‌روی این هلدینگ راه حلی دارند یا بعد از وقوع مشکل به دنبال راه‌حل‌های آن خواهند رفت یا خیر.

منبع
فارس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا