تحلیل مقایسه ای

مقایسه و رتبه بندی بانک های ایران

مقایسه و رتبه بندی بانک های ایران بر اساس الکسا

الکسا Alexa Rank

شاید واژه الکسا برای کسانی که به دنیای وب و طراحی سایت علاقه دارند واژه ای کاملا معمولی و آشنا باشد اما برای فعالان بازار سرمایه بعید است کسی این کلمه را تابحال شنیده باشد. باید در همین ابتدا بگویم الکسا غول رتبه بندی سایت ها در جهان است.

شرکت الکسا فعالیت رسمی خودش را در سال 1996 آغاز کرد و سه سال بعد توسط آمازون خریداری شد. وظیفه اصلی آن رتبه بندی سایت ها از نظر تعداد بازدیدکنندگان سایت در مقایسه با سایر سایت هاست. هر سایتی که بیشترین بازدید را داشته باشد رتبه بالاتری می گیرد بطور مثال رتبه گوگل در جهان یک است یا رتبه سایت دیجی کالا 131 ام در جهان و سومین سایت پر بازدید در ایران است.

اگر علاقمند به بررسی بیشتر رتبه بندی سایت ها هستید، پیشنهاد می کنیم حتما به سایت الکسا  http://www.alexa.com سر بزنید کافیست آدرس سایت را تایپ کنید تا رتبه سایت به شما نمایش داده شود.

چرا از رتبه الکسا برای مقایسه بین بانک ها استفاده می کنیم

عموما اعتبار هر سایت (کسب و کار) بر اساس میزان بازدیدکنندگان آن سنجیده می شود. بخصوص اینکه فضای کسب و کار مرتبط با فضای دیجیتال باشد. گسترش بانکداری مجازی و ارائه خدمات بانکی از طریق وب سایت بانکها در ده اخیر به سرعت رشد داشته است. بنابراین برخلاف صنایع تولیدی از قبیل تولیدکنندگان فولاد ، پتروشیمی و..  که مشتریان بر اساس مراجعات فیزیکی یا تلفنی از خدمات و محصولات شرکت ها استفاده می کنند عموم مشتریان بانک ها از طریق بستر اینترنت از خدمات بانک ها بهرمند می شوند بخصوص اینکه شرایط پاندمیک نیز استفاده از خدمات غیر حضوری را در اولویت قرار داده است.

بنابراین میزان بازدید روزانه مراجعه کنندگان به سایت بانک ها می تواند معیاری در محبوبیت آن بانک در ارائه خدمات بانکی بخصوص در بستر اینترنت باشد. البته این رتبه بندی لزوما به معنی تایید عملکرد های بانک ها از قبیل سودآوری یا ارزش دارایی ها نیست بلکه صرفا معیاری برای سنجش سطح نفود بانک در شبکه بانکی و میزان جذب مشتریان خرد از سهم بازار می باشد.

جدول زیر رتبه سایت الکسا در تاریخ اول فروردین 1400 برای کلیه نماد های بانکی در بورس و فرابورس را نشان می دهد.

رتبه بندی بانک های ایران
مقایسه و رتبه بندی بانک های ایران بر اساس رتبه سایت الکسا

همانطور که ملاحظه می شود بانک ملت با رتبه جهانی 985 رتبه اول بازدید در ایران بین بانکهای خصوصی را در اختیار دارد. البته ناگفته نماند که رتبه بانک ملت از رتبه بانک دولتی ملی (1242) نیز بالاتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا