تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو

خگستر

گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو
سرمایه 150 میلیارد تومن (آخرین افزایش مربوط به سال 1384)
سال مالی 29 اسفند هر سال
سهامدار عمده : ایران خودرو
ترکیب پرتفوی : بانکی و خودرویی(وپارس ، خمحرکه، خمهر، خوسازو سمند)حدودا 410 میلیارد تومن
🔴نکته مهم تو این شرکت اینه که 👈👈بین حسابهای تلفیقی و سینگل فاصله زیادی وجود داره مثلا تو سینگل حقوق صاحبان سهام 750 میلیارد تومن ولی تو تلفیقی 60 میلیارد تومن و یا نسبت بدهی تو سینگل 10 درصد ولی تو تلفیقی 97 درصد بقیه آیتم ها هم بهمین صورته .بسته به اینکه نگاه سینگل داشته باشیم یا تلفیقی نتیجه تحلیل متفاوت میشه.
اینکه این همه اختلاف از کجا ناشی شده برمی گرده به معاملات درون گروهی و ضربدری در سنوات قبل . در واقع سودهای که در سنوات قبل شناسایی شده واقعی نبوده یا بعبارتی سود بی کیفیت تو این شرکت زیاد شناسایی شده.این رو میشه از طلب هایی که خگستر از شرکتهای تابعه بابت سود داره فهمید.
بطور متوسط خگستر در سنوات قبل سالانه 77 میلیارد تومن سود شناسایی کرده. و جالب اینکه بالاترین رقمی که شرکت در طول عمر خودش بعنوان DPS توزیع کرده 74 ریال بوده.
(در واقع سیاست تقسیم سود 10 درصد بدلیل همان موضوع که سود واقعی نبوده و بیشتر بر اساس سیاست های مدیریتی بوده)
اخرین برآورد شرکت از سود سال 97 حدودا 20 میلیارد تومن بوده که در 6 ماهه منتهی به 31 شهریور80 درصد محقق شده.

بریم سراغ محاسبات ان ای وی بر اساس آخرین داده های سهم در تاریخ این تحلیل:
🔷محاسبه NAV سهم با نگاه سینگل 👈👈 تو محدوده650 تومن
🔷 محاسبه NAV سهم با نگاه تلفیقی 👈👈 تو محدوده200 تومن

الان بیشتر شرکتهای هلدینگی تو محدوده 50 تا 60 درصد NAV معامله میشن با این حساب قیمت خگستر میشه بین 100 تا 390 تومن.که این دامنه نوسان در طول 7 سال گذشته چندین مرتبه تکرار شده.
🔺 بررسی روند قیمتی سهم:
در طول 8 سال گذشته قیمت در یک کانال بزرگ با کف 100 و با سقف 600 در نوسان بوده و هر چه به انتها می رسیم کف ها بالاتر و سقف ها پایین تر رسیده . تقریبا شکل یک مثلث هم گرا.محرک های قیمتی سهم عمدتا مربوط به اخبار فروش بلوک بانک پارسیان و یا فروش بلوک ایران خودرو بوده و جالب اینکه هیچ وقت اخبار سهم رنگ واقعیت بخود نگرفتن و همین باعث شده تا قیمت بعد از افزایش های خیره کننده با سقوط های وحشتناک و فرسایشی همراه باشه.
👈 جمع بندی : در نگاه کوتاه مدت به قصد نوسان گیری قیمت های فعلی (350 تومن) جذابیت زیادی نداره و در نگاه بلندمدت (بیشتر از 2 سال) با هدف اینکه یک روز خگستر تصمیم به فروش بانک پارسیان یا ایران خودرو بگیره. بنظر در حال حاضر فرصت های بهتری در بازار موجود هست.97/09/12

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا