اخبار

حجم مبادلات ایران و اوراسیا باید به ۱۰ میلیارد دلار برسد

رئیس گمرک ایران در دیدار با وزیر مسئول گمرکی اتحادیه اقتصادی اوراسیا با اشاره به حجم مبادلات تجاری در سال گذشته، اعلام کرد حجم مبادلات ایران و اوراسیا باید به ۱۰ میلیارد دلار برسد.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری مهر، محمد رضوانی‌فر، رئیس گمرک جمهوری اسلامی در دیدار با ایلدار علیشروف، وزیر مسئول گمرکی اتحادیه اقتصادی اوراسیا، گفت: اگر چه موافقت نامه های ایران و اوراسیا سه ساله است اما استراتژی دولت همکاری بلندمدت با اوراسیا است.

رضوانی‌فر اظهار کرد: در سال ۱۴۰۱ حجم مبادلات تجاری با اوراسیا ۳.۳ دهم میلیارد دلار بوده است که از این میان ۱.۷ میلیارد درهم واردات و بقیه صادرات بوده است.

حجم مبادلات ایران و اوراسیا باید به ۱۰ میلیارد دلار برسد

وی افزود: باید حجم مبادلات ایران و اوراسیا را به ۱۰ میلیارد دلار رساند که کاملاً امکان‌پذیر است؛ یک میلیون تن از مبدا اوراسیا با ایران واردات شده و ۷۰۰ میلیون تن از مبدا ایران صادر شده است.

رئیس گمرک بیان کرد: نکته بعدی ترکیب واردات و صادرات است؛ اگرچه تعاملات ما مبادلات محدود به چند قلم است اما نکته ظریف این است مبادلات ما با تعامل خوبی همراه است؛ کالاهای کشاورزی، صنعتی، ساختمانی و پتروشیمی است که این نشان می‌دهد تحقق ۱۰ میلیارد دلار نشدنی نیست.

این مقام مسئول تصریح کرد: نکته بعدی این است که با پنج کشور اوراسیا مجموعه توافق‌نامه‌ها را از قبل داشتیم و برخی از آن‌ها قدمت چهل تا پنجاه ساله دارد و وظیفه ما آن است که این توافق‌نامه را بیشتر کنیم.

کارگروه مشترک ایران و اوراسیا تشکیل شود

رضوانی‌فر عنوان کرد: پیشنهاد این است که یک کارگروه مشترکی را امروز تعیین کنیم تا برنامه اقدام برای افزایش سرعت مبادلات تجاری به روزرسانی شود؛ سر فصل‌های پیشنهادی ما به شرح ذیل است: تبادل الکترونیک، تبادل الکترونیک اسناد گمرکی، اطلاعات ارزش و تعرفه به صورت دو دوطرف مبادله شود و از آنجایی که ایران پایگاه آموزشی منطقه‌ای گمرک است علاقه‌مندیم آموزش‌های گمرک را اجرایی کنیم، افزایش تبادل ترانزیت و آی تی، افزایش خدمات به افراد فعال در حوزه گمرک و افزایش تسهیلات به فعالان دو طرف در این حوزه از دیگر پیشنهاداتی است که می‌شود عملیاتی کرد.

وی با بیان اینکه هرگونه مبادله اطلاعات باید دو طرفه باشد، گفت: این اصل اول را اگر قبول داشته باشند درباره شرح اطلاعات مشکلی نداریم؛ این اطلاعات دو بعد فنی و محتوایی دارد؛ در موضوع محتوایی هر اطلاعاتی را که بخواهند به شرط اینکه اطلاعات متقابل را به ما بدهند.

رضوانی‌فر بیان کرد: در مبادلات هر چیز مبادله شده دو طرفه بوده و بر اساس ارزش‌گذاری سازمان تجارت جهانی باشد. باید درباره این دو موضوع یک راهکار عملیاتی داده شود و ۱۰ قلم کالاهای وارداتی و صادراتی که ۹۰ درصد تبادل تجاری است به صورت ریز بحث شده تا مشخص شود اختلاف ریز برای چه کالاهایی است.

تعیین عوارض براساس استانداردهای سازمان جهانی تجارت

رئیس گمرک با اشاره به اینکه شاید برخی از تجار اطلاعات را بالاتر نشان دهند تا ارز بیشتری بگیرند، تصریح کرد: بنابراین ما باید بر اساس مبادله دوجانبه و بر اساس استانداردهای سازمان جهانی تجارت عوارض را تعیین کنیم؛ مهم این است که بر چه اساس عوارض بگیریم، بر اساس ارزش یا تناژ و لیتر که این موضوع باید شفاف شود.

رضوانی‌فر ضمن اشاره بر اصل بودن ارزش در کالا و تاکید بر این موضوع که ارزش‌گذاری باید مبنا باشد، اظهار کرد: باید ۵۰۲ قلم کالاهای تجاری بررسی شود تا مشخص شود در کدام کالاها استاندارد ارزش‌گذاری رعایت نشده است تا با این کار رضایت تجار را جلب کنیم؛ از طرف ایران یکی از مدیران در مسکو مستقر شده تا جزئیات این ۵۰۲ کالا بررسی شود.

وی بیان کرد: با مشورت با وزارت خارجه نوع امضا و سطح امضا توافق‌نامه را مشخص خواهیم کرد؛ در این جا به نمایندگی از وزیر اقتصاد و رئیس جمهور می‌گویم اراده ایران در سطح بالایی بوده و در هشت ماه گذشته میزبان مقامات بلندپایه ارمنستان، قرقیزستان، قزاقستان، روسیه و بلاروس بودیم. در ایران حتی اگر چیزی را هم امضا نکرده باشیم خود را موظف به اجرای آن می‌دانیم.

مبادلات تجاری ایران واوراسیا باید دو برابر شود

ایلدار علیشروف، وزیر مسئول گمرکی اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز در این دیدار، گفت: دیدار امروز ما به موقع و ضروری است و ایران شریک قدیمی اتحادیه اوراسیا است و دیدار امروز موفقیت‌ها و تعاملات را بیشتر می‌کند؛ بین کشورهای ما موافقت‌نامه‌ موقت سه ساله وجود دارد و باید این تفاهم‌نامه نامحدود شود، نتیجه این تفاهم نامه‌های جدیدی دو برابر شدن مبادلات تجاری است.

علیشروف اظهار کرد: اگر ما این تفاهم‌نامه را به امضا برسانیم شرایط را برای اجرای تعهدات پنج کشور اجرایی می‌کند و این شرط دوطرفه بودن تبادل اطلاعات همان جا اجرایی می‌شود؛ مشکل مهم ارزش‌گذاری کالا است که باید آن را نیز بررسی کنیم.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: ارزش‌گذاری باید طبق قوانین سازمان تجارت جهانی باشد؛ باید شرایط ریسکی را در مبادلات اجرایی کنیم؛ واقعیت کالاهای ایرانی در برخی از موارد با تفاهم‌نامه‌ها متفاوت است و در این شرایط گمرک ما می‌تواند اعمال اختیار کند.

علیشروف با بیان اینکه اگر توافق‌نامه جدید امضا شود، گمرک‌های کشورهای اوراسیا مجبور هستند آن را اجرایی کنند، خاطرنشان کرد: براساس استانداردهای گمرک، توافق‌نامه‌ها را اجرایی می‌کنیم؛ اگر نواقصی باشد بر اساس وزن و متر و حجم بررسی می‌کنیم، واقعیت این است وقتی که اشکالاتی در صادرات رخ می‌دهد مشکلات کم اظهاری درباره برخی از صادرکنندگان ایرانی رخ می‌دهد.

منبع
مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا