اخبار

ریزش شاخص کل، توقف نماد شستا و خودرو / امروز در بازار بورس چه گذشت؟

ریزش ۲٫۵ درصدی شاخص کل بورس علی رغم حمایت‌ حقوقی ها و توقف نماد شستا و نماد خودرو از مهم‌ترین اتفاق‌های امروز (۱۷ شهریور) در بازار بورس محسوب می‌شود.

به گزارش اخبار بورس، با اینکه در دو روز گذشته شاهد حمایت حقوقی ها بودیم اما این حمایت‌ها انتظارات را برآورده نکرد؛ به طوری که شاخص کل بورس با روندی ریزشی و با یک میلیون و ۶۰۷ هزار واحد، به ۲٫۵ درصد ریزش کرد. علاوه بر این شاخص هم‌وزن نیز بیشتر از یک درصد ریزش را تجربه کرد. به این ترتیب با به پایان رسیدن معاملات امروز ارزش معاملات بازار بورس تا ۶۰ درصد با کاهش مواجه شد و تعداد معاملات نیز بیش از ۵۰ درصد کاهش پیدا کرد. نکته قابل توجه ارزش ۴۳۲۰ میلیارد تومانی معاملات خرد امروز بود که کمترین میزان ارزش معاملات در ماه‌های اخیر محسوب می‌شود.

نمادهای فولاد، فملی و فارس به ترتیب با ۵۰۰۳، ۴۰۹۹ و ۳۳۵۸ بیشترین تاثیر منفی در شاخص کل را داشتند. همچنین نماد پالایشی برترین تقاضا را در بازار داشت. شرکت توسعه و عمران امید با نماد ثامید نیز قرار است با حداکثر ۱۲۰۰ سهم برای هر نفر و دامنه قیمت ۱۶۶۰ تا ۱۷۵۰ ریال روز چهارشنبه در بازار سهام عرضه می‌شود.

یکی از مهم‌ترین اتفاق‌های امروز توقف نماد شستا و خودرو بود. علت توقف نماد شستا افشای اطلاعات عنوان شده است؛ هرچند که هنوز از نوع این اطلاعات، خبر موثقی منتشر نشده است. شنیده‌ها حاکی از آن است که این اطلاعات احتمالا مربوط به گروه الف و نرخ خوراک ستاره خلیج فارس هستند.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از کانال تلگرامی بورس فوری؛ وحید روشن قلب، رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی در رابطه با توقف نماد شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) گفت: نماد  شستا با توجه به اعلام ناشر مبنی بر در جریان بودن انتشار اطلاعات با اهمیت توسط ناشر متوقف شده است.

روشن قلب در ادامه افزود: اطلاعات مذکور به زودی توسط شرکت در سایت کدال منتشر خواهد شد.

وی همچنین در رابطه با اینکه بازگشایی مجدد این نماد بورسی در چه زمانی اتفاق می‌افتد، توضیح داد: پس از انتشار و بررسی اطلاعات توسط سازمان، زمان و دامنه نوسان بازگشایی با توجه به نوع اطلاعات و مطابق با دستور العمل معاملات مشخص خواهد شد.

در خبر مهم دیگری به نقل از پایگاه خبری تجارت نیوز، نماد خودرو نیز در بازار بورس با توقف همراه بوده است. علت توقف نماد خودرو نیز همانند توقف شستا، افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف عنوان شده است. در همین حال می‌توان به اتفاق‌هایی نظیر صدور مجوز افزایش قیمت برای شرکت ایران خودرو و تاثیر آن بر این تحولات اشاره کرد. طبق اطلاعیه درج شده در سامانه کدال، این گروه خودروسازی مجوز تغییر بیش از ۱۰ درصدی در نرخ فروش پنج محصول خود را دریافت کرده است.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا