اخبار

قیمت شکر به بالاترین رقم در طول ۱۱ سال گذشته رسید | علت افزایش قیمت، کاهش تولید و آب‌وهوای نامساعد است

داده‌های معاملاتی نشان می‌دهد که قیمت شکر خام در هفته جاری میلادی به بالاترین رقم خود در طول ۱۱ سال گذشته رسیده است.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از راشاتودی (Russia Today)، داده‌های معاملاتی نشان می‌دهد که قیمت شکر خام در هفته جاری میلادی به بالاترین رقم خود در طول ۱۱ سال گذشته رسیده است. تحلیلگران معتقدند که آب‌وهوای نامساعد و کاهش تولید شکر توسط تولیدکنندگان بزرگ جهان از جمله دلایل این افزایش قیمت است.

افزایش ۴۰ درصدی قیمت شکر در جهان طی یک سال گذشته

قیمت محموله‌های شکر برای تحویل در ماه می در معاملات روزهای گذشته بورس بین قاره‌ای لندن (ICE) ۰.۲۷ دلار به ازای هر پوند وزنی افزایش یافته که بالاترین میزان از سال ۲۰۱۱ تاکنون به‌شمار می رود. به‌طور کلی طی یک سال گذشته قیمت شکر در جهان ۴۰ درصد بالا رفته است.

کارشناسان افزایش تقاضا در بازار را هم که در پسِ بحران کرونا در حال بالا رفتن است، دلیل رشد قیمت می‌دانند، اما در عین‌حال چشم‌انداز کاهش تولید در کشورهای بزرگ تولیدکننده شکر را هم در مسیر بالا رفتن قیمت این ماده غذایی مؤثر دانسته‌اند.

به عنوان مثال طی ماه‌های گذشته در اروپا شاهد خشکسالی و در برزیل شاهد بارش سنگین باران بوده‌ایم. روند بارش این باران‌ها باعث شده تا در برزیل که به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده شکر شناخته شده است، شاهد کند‌تر شدن برداشت باشیم.

هند هم به عنوان دومین کشور تولیدکننده شکر در جهان، پیش‌بینی خود نسبت به تولید شرکت برای فصل برداشت پیش رو را ۳ درصد پایین آورده و دلیل آن را هم بارندگی شدید اعلام کرده است.

بازار شکر در ماه‌های آینده بی‌ثبات خواهد بود؟

جان استنسفیلد (John Stansfield)، تحلیلگر و کارشناس ارشد امور مربوط به تجارت شکر در این باره گفت: در هفته‌های اخیر، فصل خرد کردن نیشکر در آسیا رو به پایان است و ما شاهد بازنگری‌های نزولی بزرگ در محصولات اصلی در کشورهای تولیدکننده اصلی، به ویژه هند، تایلند، چین و پاکستان بوده‌ایم.

گریش چیموال (Girish Chhimwal)، تحلیلگرS&P نیز پیش‌بینی می‌کند که بازار شکر ممکن است در ماه‌های آینده، با توجه به میزان بارش باران‌های موسمی آسیا، «بسیار بی‌ثبات» شود.

به گفته وی، وضعیت شکر برای افزایش قیمت‌ها در کوتاه‌مدت تا میان‌مدت کاملاً صعودی هستند؛ قیمت‌ها به سمت ۲۱ تا ۲۴ سنت در هر پوند افزایش می‌یابد.

تحلیلگران هشدار داده‌اند که افزایش هزینه‌های شکر خام به‌طور اجتناب‌ناپذیر قیمت‌های جهانی آب نبات و نوشیدنی‌های شکردار را نیز افزایش می‌دهد.

منبع
RT

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا