اخبار

بازار بورس ۱۰ فروردین / شاخص هم‌وزن مثبت ماند، شاخص کل به ریزش ادامه داد

بازار بورس ۱۰ فروردین در حالی به معاملات خود پایان داد که علی رغم رشد نسبی شاخص هم‌وزن، شاخص کل با ریزش ۳۸۰۰ واحدی، افتی سنگین را تجربه کرد.

به گزارش اخبار بورس، در بازار بورس امروز، ۱۰ فروردین ۱۴۰۰، شاهد بودیم که در ابتدای معاملات، شاخص کل به دنبال افزایش شدت عرضه در نمادهای شاخص‌ساز، بیش از ۳۰۰۰ واحد ریزش کرد اما در ادامه تحرکات مثبتی به وجود آمد که تا حدود زیادی این ریزش را جبران کرد. در ادامه معاملات اما، مجدداً شاخص کل در سراشیبی قرار گرفت؛ به طوری که با پایان معاملات، شاخص کل ۳۷۹۹ واحد کاهش را به ثبت رساند.

تحلیل وضعیت بازار بورس امروز، ۱۰ فروردین ۱۴۰۰

با این که پایان سال ۹۹ برای بازار بورس سبز تمام شده بود و شاهد امتداد آن وضعیت در اولین روز کاری بورس ۱۴۰۰ بودیم، به نظر می‌رسید آرامش در حال بازگشت به بازار سرمایه است. اما در ادامه تا به امروز، ۱۰ فروردین، بازار بورس روندی نزولی در پیش گرفته است. با این وجود حرکت همچنان مثبت شاخص هم‌وزن، باعث شده است اندکی امید به مثبت شدن شاخص کل در روزهای آینده بازار داشته باشیم.

برخی تحلیل‌ها بر این مبنا هستند که بخشی از ریزش‌های دو روز کاری اخیر به این علت است که سهامداران با سبز دیدن وضعیت بازار، فرصت را برای خروج از سرمایه و نقد کردن سهام خود مناسب دیده‌اند. همچنین بر اساس برخی آمار و اظهارات و نشانه‌ها، بسیاری از سهامداران در حال مهاجرت از بازار سهام به بازار رمزارز هستند و به همین جهت، علی رغم وضعیت مطلوب سهام بازار و ارزندگی آن، از بورس خارج می‌شوند.

اما نباید تمام اعتبار ریزش‌ این روزهای بازار را به مسئله مهاجرت سرمایه‌ها نسبت داد و بخش قابل‌توجهی از وضعیت هیجانی فعلی نیز، به بی‌اعتمادی‌هایی برمی‌گردد که از مدت‌ها پیش به علت مدیریت غلط و دست‌کاری‌ها در بین سهامداران به وجود آمده است. اوضاع سیاسی و منطقه‌ای ایران و آینده برجام و FATF نیز همچنان در وضعیتی مبهم قرار دارد و بسیاری از سهامداران برای ورود به بازار، منتظر مشخص شدن آینده صنایع و شرکت‌های ایرانی در سایه‌ی وضعیت این متغیرهای اساسی هستند.

جدول وضعیت کلی بازار بورس امروز، ۱۰ فروردین

در بازار بورس ۱۰ فروردین علاوه بر کاهش شاخص کل، کاهش ارزش معاملات نسبت به روزهای گذشته نیز یکی از موارد نگران‌کننده‌ی آمار امروز محسوب می‌شود که مهر تاییدی بر وضعیت رو به نزول و هیجانی بازار است. در این میان رشد جزئی شاخص کل تنها نشانه‌ی امیدوارکننده نسبت به روزهای پیش رو است.

بورس ۱۰ فروردین ۱۴۰۰ در یک نگاه
شاخص کل۱,۳۰۳,۰۸۹.۱۲
میزان تغییر شاخص کل نسبت به روز گذشته۳۷۹۹.۱۲-
میزان تغییر شاخص کل نسبت به روز گذشته به درصد۰.۲۹-
شاخص كل (هم وزن)۴۴۲,۸۲۸.۷۸
میزان تغییر شاخص هم‌وزن نسبت به روز گذشته۲۷۶.۱۵+
میزان تغییر شاخص هم‌وزن نسبت به روز گذشته به درصد۰.۰۶+
ارزش بازار۵۲,۰۴۵,۶۵۹.۲۴۵ B
تعداد معاملات۵۱۰,۹۷۴
ارزش معاملات۲۱۶,۴۱۲.۸۵۹ B
حجم معاملات۳۵.۵۶۱ B
تا ساعت ۱۵:۰۰

وضعیت نمادهای شاخص‌ساز بورس

امروز در میان نمادهای شاخص‌ساز بازار، شاهد رفت و برگشت‌های زیادی بین رنج مثبت و منفی بودیم اما در نهایت بخشی از شاخص‌سازان به پیش‌تازی نماد فارس، توانستند با میزان بالاتر معاملات منفی، شاخص کل بازار ۱۰ فروردین را با ریزشی قابل توجه روبه‌رو کنند. به طور کلی در بازار بورس امروز، ۲۶۰ نماد در رنج منفی معامله شدند.

نمادقیمت پایانیتاثیر
فارس۱۰,۳۱۰۱,۰۷۷.۱۷-
فملي۱۳,۰۴۰۹۵۰.۸۱-
فولاد۱۳,۹۷۰۸۸۹.۰۱+
شتران۱۰,۲۸۰۴۳۱.۶۲+
اپال۱۸,۱۱۰۳۶۵.۳۱+
تاپيكو۱۲,۶۱۰۳۴۶.۶۷-
خودرو۲,۶۱۰۳۰۱.۹۱-
تا ساعت ۱۵:۰۰

جدول وضعیت کلی بازار فرابورس امروز، ۱۰ فروردین

بازار فرابورس ۱۰ فروردین اما برعکس بورس، همچنان روند صعودی خود را حفظ کرده است؛ هرچند رشد ۳۴ واحدی شاخص کل چندان رشد بزرگی محسوب نمی‌شود اما به نظر می‌رسد وضعیت فرابورس این روزها، تمایل بیشتری به ثبات پیدا کرده است.

فرابورس ۱۰ فروردین ۱۴۰۰ در یک نگاه
شاخص کل۱۸,۰۸۱.۰۹ 
میزان تغییر شاخص کل نسبت به روز گذشته۳۴.۷۸+
ارزش بازار اول و دوم۱۲,۳۸۰,۵۷۴.۵۹۲ B
تعداد معاملات۲۵۳,۱۵۳
ارزش معاملات۲۵,۴۲۶.۵۴۳ B
حجم معاملات۱.۰۰۷ B
تا ساعت ۱۵:۰۰

وضعیت نمادهای شاخص‌ساز فرابورس

نمادقیمت پایانیتاثیر
ميدكو۳۱,۵۲۴۱۵.۷۵+
شگويا۱۰,۲۲۸۱۴.۹۲+
زاگرس۲۱۵,۲۱۸۱۰.۹۶-
سمگا۳۰,۶۷۸۸.۸۱+
آريا۹۰,۶۱۴۳.۷۴+
وملل۱۳,۶۵۸۳.۳۵-
دماوند۴۸,۴۰۸۳.۰۴-
تا ساعت ۱۵:۰۰

نقشه بورس و فرابورس امروز

گروه خودرویی که در ابتدای امسال معاملات مثبت خیلی خوبی به ثبت رساند، دیروز دچار رکود شد و در چارچوب معاملات امروز، ۱۰ فروردین، اکثریت نمادهای این گروه در وضعیت قرمز قرار گرفتند. دیگر گروه‌های محوری بازار مثل فلزات اساسی و بانکی نیز امروز در کلیت، وضعیتی قرمز داشتند.

تا ساعت ۱۵:۰۰
برای مشاهده در سایز بزرگ‌، روی تصویر کلیک کنید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا