اخبار

بازار بورس ۸ فروردین / شاخص کل به رنج منفی بازگشت

بازار بورس ۸ فروردین نتوانست روند صعودی دیروز را تکرار کند و با بیش از ۲۰۰۰ واحد ریزش شاخص کل، بازار را قرمز تمام کرد. شاخص هم‌وزن اما، مثبت ماند.

به گزارش اخبار بورس، بازار بورس ۸ فروردین در حالی به معاملات خود پایان داد که شاخص کل با ۲۷۰۲ واحد کاهش و ثبت افتی ۰.۲۱ درصدی، به سطح یک میلیون و ۳۰۶ هزار واحدی رسید. با این وجود، شاخص هم‌وزن با ۷۱۰ واحد افزایش، مثبت ماند؛ هرچند رشد کمی محسوب می‌شود.

تحلیل وضعیت بازار بورس امروز، ۸ فروردین ۱۴۰۰

با توجه به کاهش ۲۷۰۰ واحدی شاخص کل بازار بورس ۸ فروردین، می‌توان گفت بازار همچنان با تعادل و روند صعودی ثابت، فاصله دارد و باید منتظر اتفاقاتی اساسی‌تر در سطح کلان باشیم تا وضعیت بازار سهام سر و سامان بگیرد. ریزش شاخص کل می‌توانست شدیدتر نیز باشد، اما با بازگشایی نماد شستا و انجام معاملات مثبت آن، تا حدودی از شدت ریزش بازار گرفته شد. به نظر می‌رسد بخش اعظم وضعیت منفی بورس امروز به خاطر هجوم سهامداران ناامید برای فروش سهام خود باشد که با توجه به وضعیت سبز دیروز، فرصت را برای خروج از بازار مناسب دیده بودند.

جدول وضعیت کلی بازار بورس امروز، ۸ فروردین

شاخص کل امروز، ۸ فروردین با در نظر گرفتن اعمال محدودیت دامنه نوسان و همچنین در مقایسه با روزهای اخیر بازار بورس، کاهشی شدید را رقم زد. شاخص هم‌وزن نیز با این که مثبت بود، اما رشد ۰.۱ درصدی آن چندان دلگرم‌کننده به نظر نمی‌رسد. حجم معاملات نیز به عنوان یکی از فاکتورهای تعیین‌کننده‌ی وضعیت رشدی بازار، نسبت به روز گذشته کاهش یافته است و نشانه‌ی خوبی محسوب نمی‌شود.

بورس ۸ فروردین ۱۴۰۰ در یک نگاه
شاخص کل۱,۳۰۶,۸۵۹.۲۷ 
میزان تغییر شاخص کل نسبت به روز گذشته۲۷۰۲.۹۵-
میزان تغییر شاخص کل نسبت به روز گذشته به درصد ۰.۲۱-
شاخص كل (هم وزن)۴۴۲,۵۴۵.۳۶ 
میزان تغییر شاخص هم‌وزن نسبت به روز گذشته۷۱۰.۴۷+
میزان تغییر شاخص هم‌وزن نسبت به روز گذشته به درصد ۰.۱۶+
ارزش بازار۵۲,۱۸۹,۱۴۲.۶۸۶ B
تعداد معاملات۵۴۵,۸۴۷
ارزش معاملات۵۲,۴۰۸.۵۴۳ B
حجم معاملات۵.۶۱۴ B
تا ساعت ۱۵:۰۰

وضعیت نمادهای شاخص‌ساز بورس

امروز اکثریت بازار در رنج منفی قرار داشت ( ۲۵۰ نماد ) و نمادهای مربوط به گروه فلزات اساسی و پتروشیمی همگی عملکرد منفی داشتند. با این وجود می‌توان گفت ناجی بازار بورس ۸ فروردین نماد شستا بود که با بازگشایی از نیمه‌ی معاملات بازار، توانست تا حدود زیادی از شدت ریزش شاخص را جبران کند به نحوی که موثرترین نماد در جهت مثبت کردن شاخص کل امروز بود؛ با این وجود شستا نتوانست تأثیر منفی معاملات نمادهایی همچون فولاد، فملی، فارس، شپنا و کچاد را به طور کامل خنثی کند و شاخص کل در پایان قرمز ماند.

نمادقیمت پایانیتاثیر
شستا۱۱,۴۴۰۲,۷۱۵.۰۹+
فولاد۱۳,۸۰۰۱,۳۱۵.۱۹-
فملي۱۳,۲۳۰۹۶۸.۱۲-
رمپنا۱۸,۷۹۰۶۲۹.۲۸+
فارس۱۰,۴۶۰۶۲۵.۱۶-
شپنا۱۴,۱۴۰۴۵۹.۸۶-
كچاد۲۳,۸۷۰۴۲۹.۸۵-

جدول وضعیت کلی بازار فرابورس امروز، ۸ فروردین

بازار فرابورس ۸ فروردین با این که مثبت بود، اما با توجه به رشد جزئی شاخص کل، وضعیتی متزلزل را نشان می‌دهد و مشخص نیست که آیا در چارچوب معاملات فردا نیز مثبت بماند یا خیر.

فرابورس ۸ فروردین ۱۴۰۰ در یک نگاه
شاخص کل۱۸,۰۴۶.۳۲ 
میزان تغییر شاخص کل نسبت به روز گذشته۷.۶۵+
ارزش بازار اول و دوم۱۲,۴۵۶,۸۴۲.۰۵۶ B
تعداد معاملات۲۵۸,۸۷۹
ارزش معاملات۴۳۰,۱۳۰.۴۳۱ B
حجم معاملات۱.۳۹۹ B
تا ساعت ۱۵:۰۰

وضعیت نمادهای شاخص‌ساز فرابورس

نمادقیمت پایانیتاثیر
بپاس۸۳,۰۸۶۳۶.۷۴+
زاگرس۲۱۸,۹۷۹۱۵.۵۵-
مارون۱۵۹,۴۴۳۱۵.۲۰-
سمگا۲۹,۰۶۵۶.۹۵+
شگويا۹,۷۱۵۶.۸۲-
آريا۹۰,۲۷۸۶.۵۶-
ميدكو۳۱,۲۳۷۶.۲۰+
تا ساعت ۱۵:۰۰

نقشه بورس و فرابورس امروز

گروه خودرویی که دیروز از گروه‌های سبز بازار محسوب می‌شد، در بازار بورس امروز، ۸ فروردین، خیلی خوب ظاهر نشد و اکثریت نمادهای آن یا منفی بودند یا افزایش‌هایی به شدت جزئی را به ثبت رساندند. گروه فرآورده‌های نفتی نیز به طور یک‌پارچه قرمز بودند. در یک برآیند کلی نیز می‌توان گفت کلیه گروه‌های امروز بازار در وضعیتی راکد یا منفی به سر می‌بردند.

تا ساعت ۱۵:۰۰
برای مشاهده در سایز بزرگ‌، روی تصویر کلیک کنید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا