اخبار

بازار بورس ۲۰ اسفند / حفظ کانال ۱.۲ میلیونی علی رغم ریزش شاخص کل

بازار بورس ۲۰ اسفند در حالی به معاملات خود پایان داد که شاهد سرکوب روند مثبت سه روز گذشته‌ی خود بود و با ۳۳۶۵ واحد ریزش، افتی ۰.۲ درصدی را به ثبت رساند.

به گزارش اخبار بورس، در پایان معاملات بازار بورس ۲۰ اسفند، شاخص کل ۳۳۶۵ واحد کاهش را تجربه کرد که افتی ۰.۲۸ درصدی را نشان می‌دهد؛ با این وجود، سطح ۱.۲ میلیونی شاخص کل حفظ شد. شاخص هم‌وزن بازار امروز نیز منفی بود و افتی ۰.۱۲ درصدی را به ثبت رساند. وضعیت منفی امروز بازار بورس، در بازار فرابورس نیز وجود داشت، به نحوی که شاخص کل آن ۳۷ واحد ریزش را تجربه کرد.

تحلیل وضعیت بورس امروز، ۲۰ اسفند ۹۹

مطابق پیش‌بینی تحلیل‌گران، وضعیت صعودی روزهای اخیر بورس پتانسیل پایداری نداشت و در نهایت پس از سه روز وضعیت سبز، عرضه در بازار بورس ۲۰ اسفند برتری پیدا کرد و موجب ریزش شاخص کل شد. با این وجود، بازار توانست کانال ۱.۲ میلیون واحدی را حفظ کند و در یک برآیند کلی، نسبت به وضعیت هفته گذشته، عملکرد رو به جلویی را ثبت کند.

ریزش‌های امروز بازار با توجه به کمبود شدید نقدینگی قابل پیش‌بینی بود. حتی حمایت‌های بازار هم نتوانست فقدان نقدینگی را به طور کامل جبران کند و نتیجه‌ی آن تنها وضعیت سبز کوتاه‌مدت اخیر بود. اگر به روند افزایشی سه روز اخیر نگاه کنیم، متوجه می‌شویم این روند صعودی در شرایطی رقم خورد که اکثریت نمادهای بازار همچنان در مدار منفی معامله می‌شدند و این موضوع به خوبی بیان‌گر دست‌کاری‌های غیرکارشناسی بود. با توجه به تجربه‌های پیشین بازار سهام، به نظر می‌رسد چنین اقداماتی نه تنها باعث بهبود وضعیت بازار نمی‌شود، بلکه حتی در طولانی مدت اثر مخرب خواهد داشت.

جدول وضعیت کلی بازار بورس امروز، ۲۰ اسفند

امروز ارزش معاملات بیش از ۵ هزار میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته کاهش قابل‌توجهی پیدا کرده است و به خوبی مبین کمبود نقدینگی و وضعیت قرمز بازار بورس ۲۰ اسفند است. به نظر می‌رسد هفته‌ی آینده نیز این روند نزولی در شاخص کل و ارزش معاملات ادامه داشته باشد.

بورس ۲۰ اسفند ۹۹ در یک نگاه
شاخص کل۱,۲۰۶,۷۸۱.۴۶
میزان تغییر شاخص کل نسبت به روز گذشته۳,۳۶۵.۴۲
میزان تغییر شاخص کل نسبت به روز گذشته به درصد۰.۲۸-
شاخص كل (هم وزن)۴۳۱,۸۰۸.۵۵
میزان تغییر شاخص هم‌وزن نسبت به روز گذشته۵۳۹.۵۷-
میزان تغییر شاخص هم‌وزن نسبت به روز گذشته به درصد۰.۱۲-
ارزش بازار۴۸,۲۱۴,۴۰۲.۹۸۹ B
تعداد معاملات۵۲۷,۶۳۱
ارزش معاملات۵۲,۴۱۵.۲۴۵ B
حجم معاملات۴.۳۹۱ B
تا ساعت ۱۵:۰۰

وضعیت نمادهای شاخص‌ساز بورس

با وجود وضعیت منفی نمادهای شاخص‌ساز، نماد برکت همچنان در مدار مثبت قرار داشت و در کنار دو صندوق دارایکم و پالایش‌یکم، بیشترین ارزش معاملات بازار بورس ۲۰ اسفند را به خود اختصاص داد.

نمادقیمت پایانیتاثیر
فملي۱۲,۲۳۰۹۰۱.۰۸-
شستا۱۸,۹۶۰۷۰۰.۸۴-
كچاد۲۰,۷۸۰۶۸۰.۶۹+
فولاد۱۲,۵۰۰۴۷۰.۸۱-
پارس۱۳,۸۱۶۰۴۲۸.۰۱+
شبندر۲۷,۳۰۰۳۷۳.۳۹-
شپنا۱۲,۶۷۰۳۰۴.۳۶-
تا ساعت ۱۵:۰۰

جدول وضعیت کلی بازار فرابورس امروز، ۲۰ اسفند

فرابورس ۲۰ اسفند ۹۹ در یک نگاه
شاخص کل۱۷,۰۸۱.۵۸ 
میزان تغییر شاخص کل نسبت به روز گذشته۳۷.۴۶-
ارزش بازار اول و دوم۱۱,۶۹۹,۴۰۸.۲۴۵ B
تعداد معاملات۱۷۶,۳۸۲
ارزش معاملات۱۹۳,۸۸۰.۳۱۸ B
حجم معاملات۹۵۰.۷۰۶ M
تا ساعت ۱۵:۰۰

وضعیت نمادهای شاخص‌ساز فرابورس

نمادقیمت پایانیتاثیر
بپاس۷۰,۲۰۵۹.۱۸-
سمگا۲۷,۵۳۹۹.۱۳+
زاگرس۲۰,۱۵۱۴۸.۸۹-
ذوب۳,۷۳۳۶.۰۱-
ميدكو۳۰,۳۲۴۵.۷۳+
شگويا۸,۲۱۵۵.۶۶-
آريا۸۱,۸۶۲۴.۳۲-
تا ساعت ۱۵:۰۰

نقشه بورس و فرابورس امروز

با توجه به نقشه بازار بورس و فرابورس ۲۰ اسفند می‌توان گفت، گروه‌های فراورده نفتی و دارویی پرمعامله‌ترین گروه‌های بورسی امروز بودند. وضعیت خوب گروه دارویی بازار تا حدود زیادی مدیون وضعیت بسیار مطلوب نماد برکت در این روزها است که به نظر می‌رسد به خاطر تولید واکسن کرونای برکت، جذابیت زیادی برای سهامداران پیدا کرده است.

نقشه وضعیت بازار بورس و فرابورس امروز ۲۰ اسفند ۹۹

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا