اخبار

بازار بورس ۲۴ دی / یک هفته‌ی دیگر هم منفی تمام شد

بازار بورس ۲۴ دی در حالی به پایان رسید که شاخص کل ۲.۵ درصد افت را به ثبت رساند. با این وجود جمع‌آوری صف‌های فروش در لحظات آخر امیدها را به هفته‌ی آینده زیاد کرد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت‌نیوز، شاخص کل بازار بورس ۲۴ دی در پایان معاملات ۲.۵ درصد افت را به ثبت رساند و با افتی ۳۰ هزار واحدی در سطح یک میلیون و ۲۲۹ هزار واحدی قرار گرفت تا بورس یک هفته‌ی دیگر را هم منفی به پایان برساند. همچنین شاخص کل هم‌وزن نیز ۱.۸ درصد افت داشت که بیان‌گر کلیت منفی بورس امروز بود. ارزش کل معاملات امروز بازار بورس نیز به ۱۰ هزار و ۲۴۹ میلیارد تومان رسید.

در فرابورس نیز شاخص کل ۳۸۱ واحد کاهش را تجربه کرد و به رقم ۱۸ هزار و ۳۲۰ واحد رسید. ارزش کل معاملات فرابورس نیز به حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان رسید که عدد قابل توجهی برای آن محسوب می‌شود.

امروز وضعیت نمادها در بازار بورس و فرابورس چگونه بود؟

نمادهایی که امروز بیش‌ترین تأثیر منفی را روی شاخص کل بازار بورس ۲۴ دی گذاشتند فارس، فملی و فولاد بودند. شستا اما امروز معاملات مثبتی داشت و با ۱۴۰۰ واحد مثبت بیش‌ترین اثر تقویتی را روی شاخص کل گذاشت هرچند حریف معاملات منفی دیگر نمادهای شاخص‌ساز نشد.

همچنین پرتراکنش‌ترین معاملات امروز بازار بورس مربوط به شرکت‌های شستا، ایران خودرو، بهساز کاشانه تهران، پالایش اصفهان، سایپا، لیزینگ پارسیان و ملی مس ایران بود.

در فرابورس نیز این شرکت‌های آریاساسول، سنگ‌آهن گوهرزمین، صنعتی مینو، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی تندگویان و فولاد هرمزگان بودند که بیشترین اثر کاهشی را روی شاخص کل گذاشتند. همچنین پرمعامله‌ترین‌های امروز بازار فرابورس شرکت‌های سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات،‌ چوب خزر، کاسپین، سپیدار سیستم آسیا، برق پیوندگستر پارس، توسعه مسیر برق گیلان، پلیمر آریا ساسول و پتروشیمی ارومیه بودند. 

تحلیل بورس امروز

ریزش‌های بازار بورس ۲۴ دی در حالی رقم خورد که به دنبال اظهارات حسن روحانی در رابطه با کاهش نرخ دلار تا ۱۵ هزار تومان، بیش‌تر نمادهای صادرات‌محور بازار در فشار عرضه قرار گرفتند و منفی شدند. همچنین به نظر می‌رسد وضعیت مطلوب شستا در معاملات امروز به علت خبر افزایش سرمایه شرکت‌های زیرمجموعه‌ آن باشد.

با وجود این که بازار به دنبال ریزش‌های شدید هفته‌ای که گذشت پس از مدت‌ها به کانال یک میلیون و ۲۲۰ هزار واحدی سقوط کرد، جمع‌آوری صف‌های فروش در لحظات پایانی معاملات، سهام‌داران و کارشناسان را نسبت به شکلی‌گیری وضعیت مثبت در هفته‌ی آینده امیدوار کرد.

منبع
تجارت نیوزفارس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا