اخبار

بازار بورس ۱۴ دی / دارویی‌ها منفی شدند

بازار بورس ۱۴ دی در اولین دقایق شروع به کار خود، روندی نزولی داشت اما در ادامه معاملات به دنبال افزایش تقاضا در شاخص‌سازان، صعودی شد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری فارس، بازار بورس ۱۴ دی پس از روندی نزولی در دقایق ابتدایی، توانست به دلیل افزایش تقاضا در نمادهای محوری بازار روندی صعودی و متعادل به خود بگیرد و به مقداری ناچیز افزایش پیدا کند. به این ترتیب شاخص کل با ۱۳۲۸ واحد افزایش به عدد یک میلیون و ۳۵۵ هزار و ۴۷۵ واحد رسید. شاخص هم‌وزن نیز مثبت بود و رشدی ۵۳۸ واحدی را به ثبت رساند. امروز ارزش معاملات بورس به ۱۰ هزار و ۹۰۸ میلیارد تومان رسید. در فرابورس نیز شاهد رشد جزئی شاخص کل به میزان ۸۷ واحد بودیم و ارزش معاملات آن نیز به بیش از ۵ میلیون و ۹۵۰ میلیارد تومان رسید.

در جریان معاملات بازار بورس ۱۴ دی شاهد بودیم که نمادهای دارویی علی رغم رشد بالای روزهای گذشته، در رنج منفی معاملات قرار گرفتند. قیمت پالایشی یکم نیز به حدود ۲۵ درصد پایین‌تر از قیمت پذیره نویسی رسید که به این ترتیب همچنان خالص ارزش دارایی‌های این صندوق بیشتر از قیمت پایانی این صندوق است.

از شرکت‌هایی که بیش‌ترین اثر مثبت را روی شاخص کل بازار بورس ۱۴ دی داشتند می‌توان به پتروشیمی نوری، هلدینگ تاپیکو، بانک پارسیان، مپنا و ملی مس اشاره کرد. بیش‌ترین تأثیر منفی نیز از سوی شرکت‌های شستا و پالایش نفت اصفهان ایجاد شد. همچنین شرکت دارویی برکت، شستا، پالایش نفت اصفهان، ایران‌خودرو، لیزینگ پارسیان، سایپا و گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو بیش‌ترین تراکنش‌های بازار را به خود اختصاص دادند. در فرابورس نیز این شرکت‌های گهرزمین و پتروشیمی زاگرس بودند که بیش‌ترین تأثیر افزایشی را روی شاخص کل داشتند. شرکت‌های صنعتی مینو، بیمه کوثر و هدلینگ سمگا هم بیش‌ترین تأثیر منفی را در شاخص این بازار ایجاد کردند.

بعد از ریزش‌های شدیدی بازار سهام به دلیل قیمت دلار، افزایش تنش‌های نظامی در منطقه و قیمت گذاری دستوری، اکنون شاهد هستیم که بازار در مقطع حساسی قرار گرفته است و روند شاخص کل در یکی دو روز آینده می‌تواند روند بلندمدت آن را نیز تعیین کند. به عقیده‌ی کارشناسان در صورتی که بازار بتواند طی چند روز آینده از کانال ۱.۳ میلیون واحدی بالا بیاید، می‌توان گفت بازار مجدد روند صعودی پایدار به خود می‌گیرد. در مقطع فعلی که بازار در نقطه‌ی حمایتی مهمی قرار گرفته است، برایند کلی نظر کارشناسان نسبت به بهبود بازار سهام در روزهای آینده مثبت است.

منبع
فارس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا