اخبار

بازار بورس ۴ اسفند / حقوقی‌‌ها ۵۲۵ میلیارد تومان وارد بازار کردند

شاخص کل بازار بورس ۴ اسفند با حفظ روند نزولی روزهای گذشته، بیش از نیم درصد ریزش کرد و به یک میلیون و ۲۱۴ هزار واحد رسید.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت‌نیوز، بازار بورس ۴ اسفند در حالی به معاملات خود پایان داد که شاخص کل با بیش از نیم درصد افت، ۸۱۱۳ واحد کاهش یافت و به سطح یک میلیون و ۲۱۴ هزار واحد رسید. وضعیت اکثر شاخص‌های بورس امروز منفی بود. شاخص هم‌وزن با ۷۰۲ واحد کاهش، ۰.۲۵ درصد افت را به ثبت رساند. در فرابورس نیز شاخص کل ۱۴۲ واحد کاهش پیدا کرد و به ۱۷ هزار و ۲۵۳ واحد رسید.

ارزش معاملات امروز بازار بورس به ۲۵۹۳ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات فرابورس نیز ۱۲ هزار و ۶۸۶ میلیارد تومان بود. به این ترتیب مجموع ارزش معاملات بازار بورس و فرابورس امروز ۱۵ هزار و ۲۷۹ میلیارد تومان بود. همچنین امروز حقوقی‌ها ۵۲۵ میلیارد تومان به بازار سهام تزریق کردند.

وضعیت نمادهای بورس و فرابورس امروز ۴ اسفند

نمادهای فارس، فولاد، شستا، کگل، تاپیکو و شبندر بیش‌ترین میزان تأثیر منفی را روی شاخص کل بازار بورس ۴ اسفند گذاشتند. نماد فملی نیز بیش‌ترین اثر افزایشی را روی شاخص کل داشت؛ با این وجود نتوانست به تنهایی حریف تأثیر منفی باقی نمادهای شاخص‌ساز شود. پرمعامله‌ترین نمادهای بورس امروز نیز فملی، فولاد و سیتا بودند.

همچنین امروز شاهد بودیم که گروه‌های محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و سرمایه‌گذاری‌ها بیش‌تر هدف تزریق پول حقوقی‌ها قرار گرفتند؛ در حالی که حقیقی‌ها بیش‌تر روی گروه‌های اطلاعات و ارتباطات و بیمه و صندوق بازنشستگی تمرکز کردند.

در فرابورس نیز نمادهای دی، آریا و زاگرس بیش‌ترین تأثیر منفی را روی شاخص کل گذاشتند و نمادهای وسپهر، رافزا و آریا بیش‌ترین معاملات فرابورس امروز را به خود اختصاص دادند.

نقشه بازار بورس و فرابورس ۴ اسفند ۹۹

تحلیل وضعیت بورس امروز

وضعیت بازار بورس امروز، ۴ اسفند در اکثر موارد قرمز بود. با توجه به این که ملاک ارزیابی عملکرد بازار نه تنها شاخص کل، بلکه میزان حجم و ارزش معاملات نیز است، می‌توان نتیجه گرفت که بازار سهام در وضعیتی نگران کننده به سر می‌برد؛ چرا که امروز نیز همانند دیروز شاهد افت فزاینده‌ی میزان ارزش معاملات بازار سهام بودیم.

با در نظر گرفتن شرایط فعلی سیاسی و اقتصادی ایران، نمی‌توان انتظار رشد قابل‌توجهی از بازار داشت و فعلاً بازار نیازمند حمایت و تزریق نقدینگی است تا بتواند دوباره در روند صعودی قرار گیرد. همچنین باید منتظر روشن شدن ابعاد توافق دیروز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با سازمان انرژی اتمی ایران و تصمیم مجلس شورای اسلامی در این رابطه باشیم که به نظر می‌رسد روی بازار سهام تأثیر زیادی بگذارد.

منبع
تجارت نیوزفارس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا