اخبار

بازار بورس ۲۸ بهمن / عقب‌گرد شاخص‌سازان در روز مثبت شاخص هم‌وزن

بازار بورس ۲۸ بهمن در حالی پایان یافت که شاخص کل پس از ریزشی یک درصدی به یک میلیون و ۲۴۵ هزار واحد رسید.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت نیوز و گروه اقتصادی خبرگزاری فارس، شروع معاملات بازار بورس ۲۸ بهمن با فشار عرضه در نمادهای شاخص‌ساز همراه بود. اما نمادهای کوچک وضعیت بهتری داشتند. شاخص کل در پایان معاملات امروز بازار سهام با کاهش ۱۱ هزار و ۴۷۶ واحدی به رقم یک میلیون و ۲۴۵ هزار و ۸۱۴ واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز با ۷۹۷ واحد رشد، به رقم ۴۳۸ هزار و ۲۹ واحد رسید.

بازگشایی بازار جهانی در روز گذشته (دوشنبه ۲۷ بهمن) با سر و صدای زیادی همراه بود و مس تا مرز ۸۴۰۰ دلار در هر تن رشد کرد. اما این افزایش قیمت تاثیر زیادی بر روند شاخص‌سازان بورس ایران نداشت.

به باور کارشناسان، مشکل بازار سهام، تغییر دامنه نوسان نبود و مشکل اصلی بورس، نبود خریدار موثر است. در این موقعیت، کاهش دامنه نوسان تنها از ریزش زیاد شاخص کل جلوگیری می‌کند. همانطور که در بالا ذکر شد، در جریان معاملات بازار بورس ۲۸ بهمن با وجود افت کم شاخص کل، اکثر نمادهای شاخص‌ساز با فشار فروش همراه بودند و سازمان بورس با کاهش دامنه نوسان فقط از ریزش زیاد شاخص کل جلوگیری کرده است.

براساس پیش‌بینی کارشناسان، احتمال دارد که شاخص کل بعد از شکستن مقاومت خود تا محدوده یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحدی رشد کند. از طرفی ریسک بازار سهام به شدت افزایش یافته است. در صورتی که تحریم‌ها در تاریخ سوم اسفند ماه سال جاری لغو نشود، ایران از پروتکل الحاقی خارج شده و این موضوع ریسک بورس را بیشتر خواهد کرد.

ارزش معاملات بازار بورس ۲۸ بهمن

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۴ میلیون و ۹۵۴ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز بیش از ۴.۴ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۵۰۹ هزار نوبت معامله و به ارزش ۴ هزار و ۹۳۸ میلیارد تومان معامله کردند.

ارزش معاملات فرابورس امروز به بیش از ۷ هزار و ۵۰۳ میلیارد تومان رسید که با احتساب این رقم، ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس به بیش از ۱۲ هزار و ۳۴۲ میلیارد تومان رسید.

در پایان معاملات بازار بورس ۲۸ بهمن، شاخص کل فرابورس ایران نیز با ۹۸ درصد کاهش به رقم ۱۷ هزار و ۶۳۳ واحد رسید. معامله‌گران امروز در فرابورس بیش از ۱.۷ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۸۳ هزار نوبت معامله و به ارزش ۷ هزار و ۵۰۳ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

وضعیت نمادها در بازار سهام امروز

نمادهای شاخص‌ساز گذشته، در بازار بورس ۲۸ بهمن بر ریزش شاخص اثر گذاشتند. نمادهای پتروشیمی خلیج‌فارس، فولاد مبارکه، ملی مس ایران، شستا، چادرملو، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و پالایش نفت اصفهان به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند. دارویی برکت، ‌ملی مس، پالایشگاه بندرعباس،‌ سایپا، زرماکارون و لیزینگ پارسیان نمادهای پرتراکنش در بورس امروز بودند.

نماد ذغال‌سنگ پروده طبس بیشترین اثر تقویتی روی شاخص فرابورس را داشته و نمادهای بیمه پاسارگاد، ‌آریا ساسول، صبا تأمین و ذوب‌آهن بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند. ذغال‌سنگ پروده طبس، تهیه غذای دنا آفرین فدک، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، پتروشیمی ارومیه، دامپروری ملاردشیر، ریل‌پرداز سیر و زرین‌معدن آسیا نمادهای پرتراکنش در فرابورس بوده‌اند.

منبع
فارستجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا