اخبار

بورس هفته سوم مهر / بازار همچنان بر مدار قبل

معاملات بورس در هفته سوم مهر کار خود را با اعلام خبر مثبت شدن تست کرونای رئیس‌جمهور آمریکا شروع کرد. با خبر ابتلای دونالد ترامپ به کرونا، بازارهای جهانی با نوسان سنگینی مواجه شدند. هر بشکه نفت برنت تا زیر ۴۰ دلار ریزش داشت و فلزات پایه نیز افت چند درصدی را تجربه کردند.

به گزارش اخبار بورس، در ایران اما بر خلاف سایر نقاط دنیا، روند معاملات بازار سرمایه در روز شنبه صعودی بود. در کلیت بازار نیز فشار فروش قابل توجه نبود و حتی بعد از مدت‌ها شاخص کل هم‌وزن نیز سبزپوش شد.

اما از روز یکشنبه مجددا فشار فروش در بازار افزایش یافت و باعث شد شاخص‌ها قرمز پوش شوند. در واقع ترس از ریزش سنگین دلار، بر کلیت روند معاملات روز یکشنبه سایه انداخته بود. ظاهرا سهامداران با یک روز تاخیر به خبر کرونایی شدن ترامپ واکنش نشان دادند.

اما در ادامه هفته سوم مهر و با ترخیص ترامپ از بیمارستان، قیمت دلار دوباره به نرخ‌های قبلی بازگشت و بورس نیز از زیر بار فشار فروش رهایی یافت؛ به طوری که‌ شاخص‌کل هم‌وزن شرایط بهتری نسبت به روزهای قبل خود داشت و افت مختصری در قیاس با افت شاخص‌کل کرد.

این مسئله نشان می‌دهد که نمادهای کوچک‌تر کم‌کم در حال بازگشت به تعادل هستند. بررسی روند معامله در گروه های مختلف نیز نشان می دهد که گروه‌هایی همچون دارویی، محصولات شوینده و حتی ساختمانی‌ نیز بعد از اصلاح سنگین و خالی شدن هیجان فروش، حالا کم کم به تعادل رسیده و خود را برای رشد قیمت آماده می‌کنند.

در این میان بعد از مدت‌‌ها، ریسک اختلال هسته معاملات بر بازار فرابورس سایه گستراند. البته خوشبختانه این اختلال بیش از یک روز طول نکشید.

در بعد خارجی، رقابت ترامپ و بایدن ادامه دارد و شب گذشته مناظره معاونین آن‌ها برگزار شد. به علاوه دونالد ترامپ، شب گذشته با انتشار ویدئویی، داروی شرکت داروسای ریجنران (Regeneron) که او در مراحل درمانش از آن استفاده کرده بود را درمان کرونا خواند و گفت: در حال حاضر برای من توزیع درمان تجربی از واکسن اهمیت بیشتری دارد.

در این هفته نیز، شاهد ادامه الگوی معاملاتی ذکر شده در گزارش هفته‌ قبل بودیم. بر این اساس فشار فروش تا اواسط هفته تشدید شده سپس به تدریج تقاضا بر عرضه غلبه کرده و شاخص‌ها سبزپوش می‌گردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا