اخبار

پیش بینی بورس برای هفته‌ی پایانی آبان / امیدی به بازار صعودی هست؟

تحلیل‌گران بازار در پیش بینی بورس برای هفته‌ی پایانی آبان، شرایط مساعدی را متصور شده‌اند چرا که شرایط بازار اصلاح شده است.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری خبر آنلاین، بازار بورس بعد از یک هفته‌ی پر نوسان پس از انتخابات آمریکا، در نهایت توانست در آخرین روز هفته‌ی گذشته به تعادلی نسبی برسد و رشد را تجربه کند. با این شرایط، پیش بینی بورس برای هفته‌ی پایانی آبان ماه چه خواهد بود؟

در پایان معاملات روز چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹، شاخص کل بورس با رشد ۹ هزار و ۱۱۷ واحدی به یک میلیون و ۲۲۱ هزار و ۵۹ واحد رسید. همچنین شاخص هم‌وزن نیز ۱۰۶ واحد رشد کرد و به ۳۶۴ هزار و ۹۹۱ واحد رسید. تعداد کل معاملات بورس در این روز، ۹۳۵ هزار و ۲۴۴ بود. همچنین نمادهای فملی، کگل، فولاد، کچاد، پارس، خودرو و حکشتی بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند.

مصطفی صفاری، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با وضعیت بورس در طی این هفته، توضیح داد: در روزهای اخیر شاهد تجمع برخی سهامداران در اعتراض به وضعیت موجود نیز بودیم اما نکته اینجاست که به نظر من دامنه بحران جمع شده است و با تدابیر صورت گرفته حقوقی‌ها دیگر امکان فعالیت غیر عادی ندارند.

صفاری در ادامه افزود: دو دستورالعمل صادر شده است دال بر اینکه حقوقی‌ها صف‌ را تشکیل ندهند. به هر حال با تشکیل صف مردم می ترسند و وقتی این شرایط محدود شود، بازار بازخواهد گشت.

این کارشناس بازار بورس پیرامون بررسی عوامل موثر بر سرنوشت بورس، توضیح داد: تصمیماتی مانند صدور مجوز افزایش سرمایه نیز با تاخیر صورت گرفت و این باعث شد که خیلی‌ها ناراضی باشند. من معتقدم صف‌های فروشی که حقوقی‌ها درست می‌کردند نتیجه خوبی نداشت. به هر حال آن‌ها می‌خواستند سهام حقیقی ها را با بهترین قیمت خریداری کنند. اتفاقا صدور همین دستورالعمل‌ها در شرایط کنونی مانعی بر سر راه تکرار ماجراست.  شرایط موجود در کشور باعث شد وزیر اقتصاد و بقیه مدیران به این نتیجه برسند که باید جلوی حقوقی‌ها را بگیرند و درست وقتی این تصمیم اجرایی شد، بازار برگشت را آغاز کرد.

صفاری در برابر این مسئله که در 4 ماه گذشته علی رغم پیش‌بینی کارشناسان مبنی بر مثبت شدن بورس در مقاطع مختلف، حرکت نزولی بورس تداوم داشته است، گفت: شک نکنید که بازار مثبت خواهد بود. چون شرایط اصلاح شده است.

این تحلیلگر بازار سرمایه اضافه کرد: به نظر می‌رسد سهم‌هایی مانند شستا که نمادشان بسته است، باید باز شوند تا شرایط متعادل گردد.

صفاری در رابطه با پیش بینی بورس هفته‌ی پایانی آبان ماه ۹۹ نیز گفت: من تصور می‌کنم هفته بعد بورس مثبت خواهد بود. مشکل اصلی بورس تهران این بود که مسئولین ما به شاخص وابسته بودند تا به نقدشوندگی. همه عوامل سبب شد ریسک نقدشوندگی بازار به شدت بالا برود و همین عوامل باعث شد بازار منفی شود. در این شرایط نیز امیدوارم محکم جلوی حقوقی‌ها را بگیرند تا دیگر صف‌های فروش درست نکنند و افزایش سرمایه شرکت‌هایی که برای تجدید ارزیابی در سازمان هستند نیز به جریان بیفتد. همه این‌ها سبب می‌شود طرف تقاضا که این حجم عظیم نقدینگی را از بازار بیرون برد، تقویت شود و امید به بازار برگردد.

این کارشناس اضافه کرد: شک نکنید که بازار مثبت خواهد شد. روز چهارشنبه اتفاق خوبی افتاد و ۱۳ هزار میلیارد معامله در بورس صورت گرفت. اگر شنبه نیز همین میزان معامله صورت گیرد، بازار مثبت خواهد شد. این مساله نشان داد که اتفاقا حقیقی‌ها فروشنده نیستند و باید زودتر تصمیماتی برای ساماندهی حقوقی‌ها اتخاذ می‌شد.

صفاری ضمن اشاره به اظهارات روشن وزیر اقتصاد در رابطه با نرخ بهره، متذکر شد: اعلام اینکه نرخ بهره بالا نمی‌رود تکلیف بورس را روشن کرد، به هر حال بازار پول و بازار سرمایه دو رقیب هستند و نرخ بهره تعیین کننده‌ وضعیت بورس است.

به اعتقاد این کارشناسان بازار سهام، تکذیب افزایش نرخ سود بانکی و مهار حقوقی‌ها دو اتفاقی بودند که بازار بورس را کنترل کردند و سرنوشت بورس را تغییر خواهند داد.

منبع
خبر آنلاین

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا