اخبار

پیش‌بینی بورس هفته آخر اسفند / بهار به بازار می‌آید؟

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که سال ۹۹ عجیب‌ و متفاوت‌ترین سال برای بورس اوراق بهادار بود. بر اساس نظر یکی از کارشناسان بازار سرمایه، پیش‌بینی بورس هفته آخر اسفند بدین ترتیب است که معاملات بازار روند فرسایشی خود را ادامه می‌دهند.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت نیوز، بورس امسال دو رفتار کاملا گوناگون و متفاوتی از خود نشان داد. عوامل زیادی مانند افزایش سهامداران حقیقی، سبب به وجود آمدن این تفاوت در بورس سال جاری شد. در هفته منتهی به ۲۲ اسفند، بازار سرمایه فقط سه روز روند مثبت را تجربه کرد. یکی از کارشناسان بازار سرمایه در مورد پیش‌بینی بورس هفته آخر اسفند بر این باور است که معاملات بازار سهام روند فرسایشی خود را ادامه خواهند داد.

سال ۹۹ پر از پستی و بلندی برای سهامداران بازار بورس بود و می‌توان گفت بازار سرمایه هیچ‌گاه این سال را از یاد نخواهد برد. سالی که روزهای معاملاتی، رنگ قرمز را بیشتر از رنگ سبز به خود دیدند. سوالی که ذهن بسیاری از سهامداران و دنبال‌کنندگان بورس را به خود مشغول کرده، این است که چرا بورس به این روز افتاد؟

حسین شیبانی، کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بسیاری از تحلیلگران بازار، بورس را بر اساس عوامل بنیادین و تکنیکال تحلیل می‌کردند، گفت: بورس بر اساس عوامل مذکور رشد نکرده بود و نمی‌توان دلیل ریزش بورس را در این عوامل جستجو کرد.

شیبانی سال ۹۹ را از این جهت عجیب می‌داند که پول زیادی از سمت سهامدارن حقیقی به سمت بورس سرازیر شد.

وی با اشاره به اینکه پشت ورود این میزان از پول به بازار سهام منطقی وجود نداشت، بیان کرد: همین امر سبب شد تا سهامداران حقیقی، اولین اصل سرمایه‌گذاری را که می‌گوید «مهم زمان خروج از یک سهم است» را فراموش کنند و فقط با عجله برای عقب نماندن از قافله بورس، پول خود را به بازار تزریق کنند. به نوعی می‌توان گفت که بازیگران جدید بورس از جنس تحلیل نبودند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار سهام به دلیل ورود نقدینگی رشد کرد و به نوعی ما خودمان بورس را بالا بردیم، اظهار کرد: از آن روزی که جریان نقدینگی رو به کاهش گذاشت، بازار سهام شروع به ریزش کرد.

شیبانی تصریح کرد: بسیاری از تحلیلگران عقیده داشتند، متغییرهای تاثیرگذار بر بازار باعث رشد شاخص نشدند بلکه جریان پول، شاخص کل را تا ۲ میلیون واحد رشد داده است و پشت پولی که به بازار سهام وارد شد، هیچ دانشی نبود و صرفا هیجان و تمایلات بازار مثبت بود، انقدر که حتی به خبر تحریم‌ها و اخبار بد اقتصادی واکنش منفی نداشت.

وی در ادامه با بیان اینکه هیجان مثبت در بازار سهام که از بین رفت و خروج پول شروع شد، تاثیر منفی دو برابر شد، اضافه کرد: این بازار، بازاری نیست که دولت توانایی مدیریتش را داشته باشد و بسیاری از بازیگران اصلی بازار این موضوع را فهمیدند و از بازار خارج شدند و این موضوع مانند یک گلوله برفی هر چه جلوتر رفت، بزرگتر شد و این اتفاق رقم خورد.

شیبانی با اشاره به اینکه در جریان عرضه پالایشی یکم در بازار سهام نقش دولت و ناتوانی‌‌اش در اداره بازار سهام مشهود شد و در همین هفته دو عرضه اولیه دیگر نیز لغو شدند، خاطرنشان کرد: هفته آخر معاملات بورس به روند فرسایشی خود ادامه می‌دهد و معاملات بورس فعلا تغییر روندی ندارد.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا