اخبار

آغاز بازار بورس ۶ مهر / فشار عرضه در نمادهای شاخص‌ساز و افت ۲ درصدی شاخص کل

آغاز بازار بورس ۶ مهر با فشار عرضه در نمادهای شاخص‌ساز همراه بود؛ به طوری که در دقایق ابتدایی شروع معاملات شاخص کل بیش از دو درصد افت کرد و به عدد یک میلیون و ۵۸۰ هزار واحد رسید.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت نیوز، آغاز بازار بورس ۶ مهر با فشار بالای عرضه در نمادهای شاخص‌ساز همراه بود و در همان آغاز افت بیش از دو درصدی را تجربه کرد. شاخص‌ هم‌وزن نیز نیم درصدی افت داشت تا به این ترتیب کلیت بازار منفی شود و وضعیت قفل در صف‌های فروش بر بازار سهام حاکم شود. ارزش معاملات مجموع بازارها نیز در کم‌تر از یک ساعت، به حدود سه هزار میلیارد تومان رسید.

در شرایطی که به علت فضای خالی از اعتماد حاکم بر بروس و طولانی شدن روند اصلاحات بازار، سهامداران در حال خارج کردن سرمایه خود از بورس هستند، شاهد هیچگونه حمایتی از بازار نیستیم. تنها حمایت صورت گرفته در این روزها تشکیل صف‌های خرید و فروش برای مثبت کردن مصنوعی شاخص است.

اخبار نامطمئن سیاسی مبنی بر مذاکره ایران و آمریکا در بحرین که از سوی روزنامه‌ی الجریده منتشر شده است، باعث ایجاد موجی از هیجان پرقدرت در بازار شده است، چراکه در صورت صحت این خبر، نه تنها نرخ دلار به دنبال شوک حاصل از این خبر اصلاح قیمتی در پی خواهد داشت، بلکه بازار سهام که به نوعی ارزمحور محسوب می‌شود نیز افت بیشتری را تجربه خواهد کرد.

در جریان معاملات آغاز بازار بورس ۶ مهر ، نمادهای شاخص‌ساز اصلی مانند فولا، فملی و فارس به علت عرضه بیش از حد، معاملات خود را با رنج منفی شروع کردند و کلیه نمادهای پالایشی از جمله شتران و شبندر نیز تأثیر منفی زیادی بر شاخص کل بازار بورس داشتند. نمادهای خودرویی نیز همچنان صف فروش دارند و با رنج منفی در بازار سهام معامله می‌شوند. بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل نیز متعلق به نماد تاپیکو بود.

به این ترتیب شاخص کل در آغاز بازار بورس ۶ مهر، تحت ‌تأثیر جو هیجانی بازار و صف‌های فروش میلیونی، از سقف یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد نیز تنزل کرد. مطابق قبل، پیش‌بینی می‌شود در زمان بازگشت اعتماد و سرمایه حقیقی‌ها به بورس، شاخص کل بین اعداد یک میلیون و ۵۰۰ و یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد در نوسان باشد.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا