اخبار

آغاز بازار بورس ۲ دی / رشد شاخص کل به دنبال معاملات مثبت نمادهای کوچک

علی رغم فشار عرضه در آغاز بازگشایی بازار بورس ۲ دی، شاخص کل در ادامه روند معاملات مثبت شد و نیم درصد رشد را به ثبت رساند.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت ‌نیوز، آغاز بازار بورس ۲ دی به گونه‌ای بود که ابتدا و در بازگشایی، عرضه بیش‌تر از تقاضا بود. اما با ادامه روند معاملات شاهد بودیم که تقاضا در بازار افزایش پیدا کرد و شاخص کل بورس با رشدی نیم درصدی به عدد یک میلیون و ۴۴۳ هزار واحد رسید. شاخص هم‌وزن هم بیش از یک درصد رشد را نشان می‌دهد که بیان‌گر عملکرد سبز نمادهای کوچک است. مجموع ارزش معاملات تا به این لحظه نیز به حدود ۹ هزار میلیارد تومان رسیده است.

نمادهای محوری بازار همچون شستا و فملی در آغاز بازار بورس ۲ دی روندی نوسانی در پیش گرفته‌اند و به همین علت شاخص کل بازار مقدار کمی مثبت شده است که آن هم مدیون عملکرد مثبت نمادهای کوچک‌تر است. به این ترتیب از ابتدای معاملات امروز تا این لحظه، فملی، فارس و شپنا بیشترین تاثیر منفی را روی شاخص کل داشته‌اند و خودرو، وپارس و رمپنا بیشترین تاثیر مثبت را گذاشتند. نمادهای دارویی نیز روندی مثبت را به ثبت رسانده‌اند.

از جمله دلایلی که از سوی کارشناسان برای ریزش‌های اخیر بازار سهام و ایجاد جو هیجانی مطرح شده است، می‌توان به نوسان‌گیری بازارگردان‌ها و شایعات منتشر شده در فضای مجازی اشاره کرد. همچنین در همین رابطه الیاس‌کردی، کارشناس بازار سرمایه معتقد است افزایش قیمت‌های جهانی باعث توقف روند نزولی روزهای اخیر شده است.

در رابطه با وضعیت فعلی شاخص کل و روند پیش روی آن، پیمان حدادی، کارشناس بازار سرمایه معتقد است: به نظر می‌رسد اگر شاخص کل تا پایان معاملات هفته بالای یک میلیون و ۴۳۰ هزار واحد باقی بماند، روند رو به بالا و اگر پایین‌تر از این عدد باشد، روند بازار سهام رو به پایین خواهد بود.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا