اخبار

افسار شاخص دست شستا

بعد از آغاز شروع معاملات امروز، تأثیر شستا روی شاخص کل به گونه‌ای بود که علی رغم رشد شاخص هم‌وزن، شاخص کل روند نزولی گرفت. به نظر می‌رسد تأثیر شستا به قدری است که روند معاملات آن می‌تواند کلیت شاخص کل بورس را تعیین کند.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت ‌نیوز، امروز شستا با افزایش عرضه نسبت به تقاضا همراه بود. به دنبال همین مساله، شاهد بودیم که شاخص کل بورس نیز منفی شد. این اتفاق در حالی افتاده است که شاخص هم‌وزن بازار رشد یک درصدی را نشان می‌دهد. به این ترتیب می‌توان گفت با وجود رشد تقاضا در نمادهای کوچک، تأثیر شستا روی شاخص کل اثری تعیین‌کننده است و حتی معاملات مثبت نمادهای خودرویی و بانکی نیز نمی‌توانند اثر منفی آن را پوشش دهند.

در همین رابطه ایمان رئیسی، کارشناس بازار سهام این گونه تحلیل می‌کند که با شروع معاملات، شاخص به دلیل تقاضا در نمادهای خودرویی و بانکی مستعد رشد بود اما عرضه در نماد شستا روند شاخص کل را نزولی کرد. الان دقیقا همان نقطه‌ای است که شاخص کل منفی اما سهم‌ها در رنج مثبت معامله می‌شوند.

رئیسی در رابطه تأثیر شستا روی شاخص کل نیز گفت: نماد شستا نماد بزرگی است و روی کلیت بازار سهام تاثیر می‌گذارد و همچنین عرضه در نمادهای بزرگ باعث عرضه در سایر نمادها نیز می‌شود. اما احتمالا امروز نمادهای خودرویی و بانکی در سقف روزانه خود باشند و در پایان معاملات نیز صف خرید باقی بمانند.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا