اخبار

میزان فروش خودروسازان در اردیبهشت ۱۴۰۱ اعلام شد

با توجه به آمار منتشر شده در سامانه کدال، میزان فروش خودروسازان در اردیبهشت ۱۴۰۱ به گونه‌ای بوده است که در مجموع بیش از ۷۶ هزار دستگاه تولید و بالغ بر ۸۳ هزار دستگاه خودرو به فروش رساندند.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری مهر، با توجه به آمار منتشر شده در سامانه کدال، میزان فروش خودروسازان در اردیبهشت ۱۴۰۱ به گونه‌ای بوده است که در مجموع ۷۶ هزار و ۳۹۶ دستگاه تولید و ۸۳ هزار و ۶۲  دستگاه خودرو به فروش رساندند. بدین ترتیب، خودروسازان در اردیبهشت ماه سال جاری بیشتر از آنچه که خودرو تولید کنند، به واسطه تکمیل و تجاری‌سازی خودروهای ناقص، خودرو فروخته‌اند.

از این میزان، سهم ایران خودرو در بخش تولید ۴۰ هزار و ۸۰۵ دستگاه خودرو بوده و با تکمیل تعدادی از خودروهای ناقص، در مجموع ۴۳ هزار و ۵۰۲ دستگاه خودرو فروخته است.

سهم سایپا نیز در بخش تولید ۲۶ هزار و ۳۸۵ دستگاه خودرو بوده که با تکمیل تعدادی از خودروهای ناقص، در مجموع برای ۲۹ هزار و ۱۷۹ دستگاه خودرو فاکتور فروش صادر کرده است. سهم پارس خودرو (زیر مجموعه سایپا) در بخش تولید ۹ هزار و ۶۹۰ دستگاه خودرو بوده که در مجموع ۱۰ هزار و ۳۸۱ دستگاه خودرو فروخته شده است.

بنابراین ایران خودرو در اردیبهشت ماه ۲ هزار و ۶۹۷ دستگاه خودرو، سایپا ۲ هزار و ۷۹۴ دستگاه خودرو و پارس خودرو ۶۹۱ دستگاه خودرو را تکمیل و تجاری‌سازی کرده‌اند.

میزان تولید ایران خودرو در اردیبهشت ۱۴۰۱

بررسی جزئیات آمار مربوط به تولید و فروش نشان می‌دهد که ایران خودرو در اردیبهشت ماه ۲۳ هزار و ۲۴۰ دستگاه محصولات خانواده پژو، ۸ هزار و ۲۵۸ دستگاه محصولات خانواده سمند، ۴ هزار و ۳۰۳ دستگاه دنا، ۲ هزار و ۷۰۴ دستگاه رانا، هزار و ۸۴ دستگاه تارا، هزار و ۲۱۱ دستگاه هایما و پنج دستگاه از سایر محصولات خود را تولید کرده است.

در مقابل نیز ۳۰ هزار و ۳۶۵ دستگاه از گروه پژو، هزار و ۶۴۶ دستگاه از هم‌گروه سمند، ۴ هزار و ۸۰۷ دستگاه از دنا، ۴ هزار و ۴۶۳ دستگاه از رانا، ۹۸۴ دستگاه از تارا و هزار و ۲۳۷ دستگاه نیز از هایما فروخته است.

میزان تولید سایپا

سایپا نیز در این ماه ۳ هزار و ۲۳۹ وانت پراید (سایپا ۱۵۱) تولید کرده و ۴ هزار و ۷۸ دستگاه از این محصول را تجاری‌سازی کرده است. همچنین ۱۸۰۰ دستگاه شاهین تولید و هزار و ۵۰۹ دستگاه از آن فروخته است. در مجموع ۲۱ هزار و ۳۴۶ دستگاه از محصولات خانواده X۲۰۰ (تیبا، ساینا و کوییک) به تولید رسانده است. این خودروساز ۲۳ هزار و ۵۹۲ دستگاه از محصولات این خانواده را در این ماه تجاری‌سازی کرده است.

در اردیبهشت ماه ۵ هزار و ۲۲۵ دستگاه مربوط به محصولات گروه Q۲۰۰ بوده و در آمار فروش نیز تعداد ۵ هزار و ۹۱۶ دستگاه از این محصولات دیده می‌شود. در این ماه ۴ هزار و ۴۲۳ دستگاه کوییک معمولی دنده‌ای و ۴۲ دستگاه کوییک پلاس اتوماتیک تولید شده که همه آن‌ها فروخته شده است.

پارس خودرو در اردیبهشت ۱۴۰۱ در بخش ساینا و کوییک S تولید و فروشی نداشته است.

منبع
مهر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا