اخبار

هشدار گازپروم به اروپا؛ قیمت گاز تا زمستان ۶۰ درصد افزایش می‌یابد

شرکت گازپروم هشدار داد که بر اساس برآوردها قیمت گاز اروپا تا زمستان ۶۰ درصد بیشتر از سطح کنونی افزایش می‌یابد.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از پولیتیکو، شرکت گازپروم هشدار داد که بر اساس برآوردها قیمت گاز اروپا تا زمستان ۶۰ درصد بیشتر از سطح کنونی افزایش می‌یابد. پس از هجوم روسیه به اوکراین، بحران کمبود گاز و حامل‌های انرژی در اروپا شدت گرفت و به مهم‌ترین دغدغه کشورهای اروپایی تبدیل شده است.

معاملات آتی قیمت گاز روز سه‌شنبه به رکورد جدیدی را ثبت کرد و به ۲۳۴.۵۰ یورو در هر مگاوات ساعت رسید. اروپا برای قطع احتمالی گاز روسیه آماده می‌شود و کشورها برای پر کردن انبارهای زیرزمینی گاز قبل از زمستان رقابت می‌کنند..

کمیسیون اروپا از اتحادیه اروپا می‌خواهد هرچه سریع‌تر اتکای خود به گاز روسیه را پایان دهد.

بر اساس این گزارش، صادرات گاز روسیه به اروپا از طریق خط لوله «نورداستریم- ۱» هم اکنون با ۲۰ درصد ظرفیت در جریان است و شرکت گازپروم دلیل کاهش صادرات خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از مدار خارج شدن دو توربین تقویت فشار عنوان کرده است.

یکی از این توربین‌ها که ساخت شرکت «زیمنس » است برای تعمیر به مونترال کانادا ارسال شده بود اما کانادا به بهانه تحریم‌ها علیه روسیه مدت‌ها از بازگرداندن این توربین خودداری می‌کرد، اما در آخر تحت فشار آلمان راضی شد این توربین را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بازگرداند.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ چند روز بعد نیز گازپروم اعلام کرد که یک توربین دیگر هم از مدار خارج شده است.

یوناس گار استوره (Jonas Gahr Støre) نخست وزیر نروژ روز دوشنبه در یک نشست خبری با اولاف شولتس (Olaf Scholz)، صدراعظم آلمان گفت که بخش انرژی کشورش به جای تزریق گاز به میادین، اولویت ارسال هرچه بیشتر گاز بیشتر به اروپا را برای کاهش ضربات روسیه دارد.

با اینکه بسیاری از کشورهای غربی طی سال‌های اخیر مدعی تلاش برای کنار گذاشتن سوخت‌های فسیلی در مبارزه با تغییرات اقلیمی شده‌اند، پس از مواجهه با بحران انرژی ناشی از تحریم روسیه، به بازگشایی نیروگاه‌های قدیمی روی آورده‌اند که با فراورده‌های نفتی و زغال‌سنگ کار می‌کنند.

در همین رابطه «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است کمک به اوکراین در مبارزه با روسیه برای اروپا بهایی دارد که شهروندان این قاره باید مایل به پرداخت آن باشند. این دیپلمات اروپایی در مصاحبه ای که روز پنجشنبه در روزنامه اسپانیایی «ال پائیس» منتشر شد، گفت: «ما باید به شهروندان خود توضیح دهیم که این، جنگ شخص دیگری نیست. مردم باید بهای حمایت از اوکراین و حفظ وحدت اتحادیه اروپا را بپردازند.»

منبع
Politico

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا