اخبار

دلایل ممنوعیت نوسان گیری روزانه چیست؟

روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس و اوراق بهادار طی جوابیه‌ای دلایل ممنوعیت نوسان گیری روزانه را اعلام کرد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از روزنامه‌ی دنیای اقتصاد، در واکنش به گزارش «سوء تدبیر بورسی در پاکت حمایت» که روز یکشنبه، ۶مهرماه در روزنامه دنیای اقتصاد مبنی بر حذف معاملات روزانه (Day trading) به چاپ رسید، مدیریت روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس و اوراق بهادار طی جوابیه‌ای دلایل ممنوعیت نوسان گیری روزانه را روشن کرد.

جوابیه سازمان بورس درباره دلایل ممنوعیت نوسان گیری روزانه

با توجه به افت قیمت سهام بسیاری از شرکت‌های بازار سرمایه طی چند ماه گذشته و جذاب شدن ارزش سهم مربوط به شرکت‌ها، صف‌های فروش بازار توسط اشخاص مختلف با دارایی مالی قابل توجه جمع شده و در ادامه با توجه به اقبال بازار به نمادهای مذکور، صف‌های خرید تشکیل شده است.

بر همین اساس برخی اشخاص که اقدام به جمع کردن نمادها در حجم‌های قابل توجه و در حداقل دامنه نوسان روزانه کرده بودند، شرایط را برای خروج در حداکثر دامنه نوسان قیمتی روزانه مهیا یافته و با عرضه‌های پرحجم به دنبال شناسایی سودهای قابل توجه بودند. این موضوع موجب افت مجدد قیمت سهم‌ها و سلب اعتماد مکرر از سهامداران و خریداران می‌شد.

با توجه به اینکه اعتماد عموم سرمایه‌گذاران به واقعی بودن روند معاملات ارزشمندترین فاکتور در راستای حمایت از بازار سرمایه است و معاملات روزانه، منجر به تشکیل صف‌های هیجانی خرید و فروش شده و عملا باعث کاهش اعتماد عمومی می‌شود، نهاد ناظر با هدف تشویق به سرمایه‌گذاری بلندمدت توسط اشخاص حقیقی و حقوقی و ممانعت از ایجاد هیجان کاذب در بازار سرمایه، محدودیت در انجام معاملات روزانه را لحاظ کرده است. بدیهی است شرایط مزبور موقتی است و با کاهش هیجان، محدودیت مذکور مورد بازنگری قرار می‌گیرد.

منبع
دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا