اخبار

شاخص تولید و فروش شرکت های صنعتی بورسی در اسفند ۱۴۰۱ افزایش یافت

پایش بخش حقیقی اقتصاد ایران در اسفند ۱۴۰۱ بخش صنعت و معدن نشان می‌دهد که شاخص تولید و فروش شرکت های صنعتی بورسی به ترتیب با افزایش ۱۲.۸ و ۱۱.۲ درصدی همراه بوده است.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با عنوان «پایش بخش حقیقی اقتصاد ایران در اسفند ۱۴۰۱ بخش صنعت و معدن» عنوان کرده است که طی این ماه، شاخص تولید و فروش شرکت های صنعتی بورسی نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ به ترتیب با افزایش ۱۲.۸ و ۱۱.۲ درصدی همراه بوده است. اما نسبت به ماه قبل شاخص تولید رشد ۱.۵- درصدی و شاخص فروش رشد ۵+ درصدی داشته است.

گفتنی است، در این ماه شاخص تولید و فروش رشته فعالیت خودرو و قطعات اگرچه نسبت به ماه قبل‌ به ‌ترتیب ۲۰.۲ و ۵.۵ درصد کاهش یافته است، اما نسبت به ماه مشابه سال قبل‌ به‌ترتیب افزایش ۹۳.۲ و ۲۰.۳ درصدی داشته است.

همچنین، شاخص تولید و فروش رشته‌فعالیت فلزات پایه پس از رشد مثبت بهمن‌ماه در این ماه رشد ۹- و ۱۳ درصدی داشته ‌است.

نرخ رشد ماهیانه قیمت فعالیت‌های صنعتی بورسی

در اسفندماه سال ۱۴۰۱ نرخ رشد ماهیانه قیمت فعالیت‌های صنعتی بورسی رشد ۷+ درصدی را ثبت کرده است که بالاترین رشد ماهیانه پس از اردیبهشت ‌ماه (حذف ارز ترجیحی) بوده ‌است. همچنین رشد نقطه به نقطه در ادامه روند صعودی دو ماه اخیر با ۷.۳ واحد درصد افزایش نسبت به ماه قبل، به ۴۲.۸ درصد رسیده است.

گفتنی است میانگین سالیانه شاخص قیمت نیز در اسفندماه سال ۱۴۰۱ روند نزولی یک سال اخیر خود را ادامه داد و با ۰.۴ واحد درصد کاهش نسبت به ماه قبل، میزان ۴۵.۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

منبع
مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا