اخبار

قیمت محصولات ایران خودرو رسماً ۸ درصد افزایش یافت

طبق اعلام معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو، با مصوبه شورای رقابت، قیمت محصولات ایران خودرو رسماً هشت درصد افزایش یافت.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، بابک رحمانی، معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو، با اعلام این که با افزایش قیمت مصوب شورای رقابت رسماً اعمال شده است، بستر لازم برای افزایش ظرفیت تولید و عرضه به بازار مهیا شده است، گفت: قیمت برخی از محصولات فاصله قابل توجهی با بازار دارند که این مابه‌التفاوت نصیب واسطه‌گران و دلالان می‌شود. قیمت‌های جدید محصولات هر چند که هزینه‌های تولید را پوشش نمی‌دهد، اما این فاصله را به نفع مصرف‌کننده واقعی کاهش خواهد داد.

رحمانی سپس گفت: تعیین قیمت کارخانه‌ای محصولات به گونه‌ای که بهای تمام شده تولید را پوشش داده و سود معقولی را نیز نصیب خودروساز کند، لازمه تولید اقتصادی است. میزان افزایش تصویب شده هزینه‌های تولید را جبران نمی‌کند اما تبعیت از قانون مصوب از سوی نهادهای مرتبط، ایران خودرو را ملزم به فروش با قیمت‌های تعیین شده می‌کند. طبق ابلاغیه شورای رقابت، قیمت محصولات با میانگین هشت درصد افزایش یافته که در این میان، بخشی از محصولات کم‌تر از این عدد و بخشی نیز با هدف حذف رانت بازار و کاهش زیان‌دهی تولید، بالاتر از این عدد افزایش یافته‌اند، قیمت بخشی از تولیدات نیز افزایشی نداشته است.

معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو سپس اضافه کرد: این ابلاغیه مربوط به تورم سال گذشته است و افزایش هزینه‌های سال جاری از قبیل دستمزد، تورم تامین قطعه و مواد اولیه در آن لحاظ نشده است. محاسبات صورت گرفته بر اساس تعداد خودروهای تولیدی طبق برنامه مصوب تولید محاسبه شده و میانگین متوسط وزنی در ماه‌های آینده قابلیت رصد و پایش توسط سازمان‌های نظارتی را نیز خواهند داشت.

بابک رحمانی در رابطه با ثبت‌نام‌هایی که مشمول افزایش قیمت نخواهند شد نیز توضیح داد و گفت: طبق ابلاغیه شورای رقابت، مشتریانی که قبل از سال ۱۴۰۰ ثبت نام کرده‌، وجهی را به عنوان پیش‌پرداخت واریز کرده و طبق قرارداد مشمول سود نباشند، شامل افزایش قیمت مصوبه اخیر شورای رقابت نخواهند بود اما محدودیت‌های ثبت نامی از قبیل در رهن ماندن اسناد خودرو طبق بخش‌نامه به قوت باقی است. ایران خودرو با افزایش تیراژ تولید و تنوع‌بخشی به محصولات، به دنبال ایجاد شرایط رقابتی در بازار خودرو است. امید می‌رود با ثبات نرخ نهاده‌های تولید و حتی کاهش نرخ ارز در سال جاری، بهای تمام شده تولید ثابت و حتی کاهش یابد.

منبع
بورس پرس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا