اخبار

تأکید رئیس‌جمهور بر ادامه‌ی عرضه سهام شرکت‏ های دولتی در بورس

رئیس‌جمهور در جلسه امروز ستاد هماهنگی اقتصادی دولت اطمینان داد که برنامه عرضه سهام شرکت‏ های دولتی در بورس بدون تردید ادامه خواهد یافت.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، امروز، سه‌شنبه حسن روحانی در یکصد و هفتاد و سومین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، ضمن اشاره به برنامه‌های دولت در زمینه‌ی عرضه سهام شرکت‏ های دولتی در بورس ، بر ادامه‌ی این روند تأکید کرد. روحانی در این زمینه گفت: برنامه عرضه سهام شرکت ‌های دولتی در بازار سرمایه در راستای چابک‏‌سازی، اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و حمایت از بازار سرمایه به‏ ویژه هدایت نقدینگی به سوی اشتغال‏ مولد و در مجموع مردم‏ محور کردن اقتصاد، شفاف‏‏ سازی فعالیت‏‌های اقتصادی و زدودن فساد از بدنه اقتصاد انجام می‌گیرد.

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان امروز خود به واگذاری سهام دستگاه‌های دولتی که تا به امروز انجام شده اشاره کرد و آن را نشانه‌ای از عزم راسخ کابینه‌ی خود در جهت بهبود روند خصوصی‌سازی در کشور دانست. سپس بر برنامه‌های دولت مبنی بر عرضه سهام شرکت‏‌های دولتی در بازار بورس تأکید کرد و از ادامه‌ی بدون تردید این برنامه‌ها خبر داد.

رئیس جمهور تصریح کرد که رونق، پویایی و فسادزدایی جدی از اقتصاد کشور و ایجاد فرصت برابر برای آحاد مردم از طریق ادامه‌دار بودن فرایند عرضه‌ی سهام بنگاه‏‌های بزرگ و متوسط ممکن است. در همین راستا باید این فرایند با یک برنامه و طرح دقیق انجام شود که دولت چنین طرحی را تهیه کرده و با دقت و جدیت در حال اجرای آن است.

روحانی سپس با اشاره به عرضه سهام شرکت‌‏های بزرگ پتروشیمی، پالایشی، فلزی، بانکی، بیمه‌ای، خودرویی و زیرمجموعه‌های آن‌ها به عنوان مصادیق عینی این برنامه‌ی دقیق دولتی، اشاره کرد که این روند تا کنون با استفاده از صندوق‌های مالی قابل معامله (ETF) و عرضه‌ی مستقیم و سایر روش‌ها انجام شده است و قطعاً این روند ادامه خواهد داشت.

در این جلسه همچنین رئیس کل بانک مرکزی گزارش تلاش‌های صورت گرفته برای استفاده از منابع ارزی در خارج از کشور را ارائه کرد و ضمن تشریح توافقاتی که طی این سفر با مسئولان عراق صورت گرفته است، از تلاش‌های بیشتر جهت استفاده از منابع ارزی در سایر کشورها خبر داد و اعلام کرد در این راستا گشایش‌های مفید صورت گرفته است.

رئیس جمهور پس از این گزارش رئیس کل بانک مرکزی، ضمن تاکید بر الزام پیگیری جدی در جهت استفاده از منابع ارزی مسدود شده کشورمان در خارج از کشور گفت: هر چند تحریم های آمریکا شرایط سختی برای تعاملات اقتصادی کشور ایجاد کرده است، اما با تلاش‌های انجام شده، استفاده از این منابع در حال افزایش است و تخصیص منابع به مصارف کالاهای اساسی و نیازهای تولیدی کشور استمرار خواهد یافت.

در این جلسه همچنین محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه گزارشی از سفر خود به چین و شرح دیدارها و گزیده‌ای از توافق‌های صورت گرفته‌ در حوزه تبادلات مالی و پولی و روابط دو کشور در حوزه حمل و نقل دریایی ارائه کرد. رئیس جمهور پس از ارائه‌ی گزارش ظریف، ضمن تأکید بر این مسئله که توسعه اقتصادی همه کشورها به صورت ملموس با دیپلماسی اقتصادی گره خورده است، تصریح کرد: باید در این مقطع با تقویت اولویت‏‌های ارتباطی خود، با چین، کشورهای منطقه اوراسیا و همسایگان، در حوزه های مختلف از انرژی تا فناوری، برای توسعه روابط اقتصادی برنامه‏ ریزی ویژه‌‏ای انجام دهیم.

روحانی با اشاره به پیگیری دولت در جهت تسریع اجرای توافقات با کشورهای منطقه، اضافه کرد: در این زمینه فعال شدن کمیسیون‏‌های مشترک اقتصادی با کشورهای هدف ضروری است و در اهداف اقتصادی تجارت با شرق و همسایگان، توجه به سیاست صادرات‏ محور بودن باید در اولویت قرار گیرد.

رئیس جمهور همچنین گسترش همکاری با اتحادیه اوراسیا را از نظر اقتصادی بسیار بااهمیت دانست و از آن به عنوان قدم بسیار مهمی یاد کرد و گفت: ایران علاوه بر ظرفیت تولید و تامین واردات برخی از این کشورها، با توجه به قرار گرفتن در بهترین موقعیت ترانزیتی، می‏‌تواند مسیری مناسب برای ترانزیت کالاهای کشورهای عضو این اتحادیه باشد.

منبع
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا