اخبار

گروه صنعتی ملی و سرمایه‌گذاری آتیه صبا برای تحقیق و تفحص به مجلس می‌روند

گروه صنعتی ملی و سرمایه گذاری آتیه صبا با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تحقیق و تفحص به مجلس می‌روند.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری بورس پرس، شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا که یکی از حقوقی‌های فعال بازار سهام است، به همراه مالک ۷۸ درصدی شرکت بورسی گروه صنعتی ملی (کفش ملی) و شرکت‌های غیربورسی مانند هواپیمایی آسمان، سرمایه‌گذاری ایران‌گردی و جهان‌گردی، سیمان یاسوج، آپادانا سرام و معادن مس تکنار و سهامدار غیرمدیریتی چندین شرکت بورسی و فرابورسی و صاحب ۵۰ هتل ۳ یا ۴ ستاره، برای تحقیق و تفحص راهی مجلس شورای اسلامی می‌شوند. برنامه‌ی این تحقیق و تفحص با ۱۱۳ رای موافق نمایندگان مجلس طی جلسه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰، به جریان افتاده است.

عباس مقتدایی، نماینده مردم اصفهان، درخواست‌کننده تحقیق و تفحص از گروه صنعتی ملی و شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا در این خصوص گفت: صندوق بازنشستگی کشوری با ۵ هلدینگ، بیش از ۱.۲ میلیون نفر را تحت پوشش قرار داده و یکی از این هلدینگ‌ها شرکت آتیه صبا است.

وی با بیان اینکه زمانی شرکت کفش ملی دارای بیش از ۱۲ هزار نفر نیرو بود، اظهار کرد: زمین این شرکت فروخته شده و محصولات نیز در کارخانجات دیگری تولید می‌شود. بنابراین شرکت کفش ملی تقریباً از بین رفته و نابود شده است.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اکثر زیرمجموعه‌های هلدینگ آتیه صبا هم زیان‌ده هستند، تاکید کرد: عزل و نصب‌ها در هیئت مدیره توسط وزارت صنعت بوده و با وجود پرداخت نجومی به مدیران، شرکت‌های زیرمجموعه همچنان زیان‌ده هستند.

متن تحقیق و تفحص به شرح زیر است؛

بازنشستگان از اقشار مهمی هستند که در مباحث مختلف مورد بی‌توجهی قرار گرفته‌اند. با عنایت به اینکه معیشت بازنشستگان اهمیت بالایی برای نمایندگان مجلس و همه دلسوزان کشور دارد، حراست و حفاظت از اموال آنان همواره در اولویت است. اگر اموال متعلق به بازنشستگان کشور در مسیر درست به کار گرفته و به خوبی مدیریت شود، می‌تواند سود سرشاری برای کشور و بازنشستگان داشته باشد. در مقابل اگر مدیریت نامطلوبی شکل گیرد، می‌تواند باعث ضربه به کشور و همچنین قشر عزیز و زحمت‌کش بازنشسته شود.

شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا مسئولیت بخشی از اموال مهم بازنشستگان را در اختیار دارد. برای مثال کارخانه کفش ملی که متعلق به بازنشستگان است، نامی پرآوازه در بین مردمان ایران زمین است. این کارخانه در سالیان گذشته در جهت پرداخت بدهی دولت، به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شد.

کارخانه کفش ملی در دولت‌های مختلف دچار مشکلات عدیده‌ای شد و مورد بی‌لطفی و بی‌توجهی قرار گرفت. بازنشستگان و فعالان رسانه‌ای بارها در این خصوص ابراز نگرانی کردند که چه شده کارخانه‌ای که روزی دارای هزاران کارگر بود و در تولید نقش به سزایی داشت، الان به‌گونه‌ای شده که حتی کارخانه و ماشین آلاتی ندارند. در صورتی‌که با نشان تجاری(برند) مشهور این شرکت می‌توانست در حوزه بین‌الملل دارای شعبات متعدد باشد.

این کارخانه با آن نام و آوازه و ظرفیتی که داشت، می‌توانست نقش به‌سزایی در سودآوری برای بازنشستگان و همچنین خدمت به تولید کشور داشته باشد. ضرورت دارد مشخص شود که چرا این دارایی‌های مطرح و مهم بازنشستگان، مورد بی‌توجهی قرار گرفته و چه افرادی و چه سیاست‌هایی باعث به ‌وجود آمدن چنین وضعیتی برای شرکت‌هایی همچون کفش ملی شده‌اند.

این ظرفیت می‌توانست خدمت بزرگی به ایجاد اشتغال و تولید ملی کند، اما دقیقا برعکس عمل شده و صرفا هم اکنون این کارخانه خریدار کفش‌های سایر تولیدی‌هاست. شرکت  سرمایه‌گذاری آتیه صبا که مدیریت شرکت‌های مختلفی همچون کفش ملی را برعهده دارد، در خصوص مدیریت سایر شرکت‌ها نیز عملکرد مطلوبی نداشته است و ضرورت دارد عملکرد این هلدینگ که دارایی بازنشستگان در اختیارش است، مورد بررسی ویژه و تحقیق و تفحص قرار گیرد.

سوالات فرعی:

عملکرد و نحوه مدیریت شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا درخصوص شرکت‌های زیرمجموعه

بررسی صورت‌های مالی آتیه صبا و شرکت‌ها از جمله کفش ملی

عملکرد مالی، فعالیت‌های تخصصی و قراردادهای کلان شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا و شرکت‌های زیر مجموعه همچون کفش ملی

بررسی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران عامل، هیات مدیره‌ها، معاونین، مشاوران و تجارب کاری، مدارک تحصیلی و حقوق مزایای ایشان توسط شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا

بررسی آیین‌نامه‌های اداری و استخدامی و چگونگی به‌کارگیری و قطع همکاری با افراد

بررسی وضعیت اموال و مستغلات آتیه صبا و شرکت‌های زیر مجموعه از جمله کفش ملی

منبع
بورس پرس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا