مقالات

کاهش قیمت نفت تا ۶ درصد | پایین‌ترین قیمت نفت در طول یک سال گذشته

کاهش ۶ درصدی قیمت نفت موجب شد تا قیمت نفت به پایین‌ترین حد خود در طول یک سال گذشته برسد زیرا ناآرامی ناشی از اعتبار سوئیس بازار‌های جهانی به محدوده‌ای رسید که ترس منتشر شده از این رویداد امید‌های حاصل از بازیابی تقاضای نفت چین را نیز به حاشیه برد. با توان تحلیل همراه باشید تا دلایل کاهش قیمت نفت را مورد بررسی قرار دهیم.

کاهش قیمت نفت | پیامد‌های ناشی از بحران بانک‌های آمریکا

کاهش قیمت نفت در بحران اقتصاد بانکی
منبع: CNBC

نشانه‌های اولیه بازگشت به آرامش و پایداری بازار نیز پس از این‌که بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار اعتبار سوئیس اعلام کرد که توانایی کمک مالی بیشتری به بانک سوئیس را ندارد‌، به صورت کامل از بین رفت. به دنبال این ماجرا‌، ارزش سهام و اوراق قرضه اروپایی نیز تا حد زیادی کاهش پیدا کرد.

فیل فلین (Phil Flynn‌)‌، یکی از تحلیل‌گران Price Futures Group‌، در اظهارات خود دراینباره گفت: بدون شک ما شاهد جدا شدن بازار نفت از ذخایر نفتی جهان بوده‌ایم و توجه خود را بیشتر بر روی یک فروپاشی گسترده اقتصاد جهانی معطوف کرده‌ایم.

بدین ترتیب ارزش نفت خام برنت تا ۶.۶ درصد و حدود ۵.۱۱ دلار کاهش پیدا کرد و ارزش هر بشکه آن تا ۷۲.۳۴ دلار رسید. نفت خام غرب تگزاس میانه آمریکا (WTI‌) نیز کاهش ۶.۸ درصدی یا ۴.۸۶ دلاری را تجربه کرد و به محدوده ۶۶.۴۸ دلاری رسید. هر دوی این بنچمارک‌ها از دسامبر ۲۰۲۱ (اواسط آذر ۱۴۰۰) تا سه روز متوالی به پایین‌ترین محدوده ارزش خود رسید.

به گفته دنیس کیسلر (Dennis Kissler‌)‌، معاون ارشد معاملات در BOK Financial‌، هج فاند‌ها یا همان صندوق‌های تامین مالی به دلیل افزایش نرخ‌های بهره و عدم اطمینان اقتصادی در حال لیکویید شدن هستند. او در ادامه افزود که فشار شدید بر روی سهام آمریکا در طول صبح چهارشنبه (۲۴ اسفند ۱۴۰۱‌) موجب شدت گرفتن فرایند لیکویید شدن صندوق مالی نفت خام شد.

این در حالی بود که دلار آمریکا در برابر مجموعه‌ای از سبد ارز‌ها بسیار تقویت شد و خرید نفت خام را برای هولدر‌ها یا دارندگان این ارز‌ها دشوارتر کرد.

بهبود فعالیت‌های اقتصادی چین

در طول دو ماه اول سال ۲۰۲۳ و پایان یافتن محدودیت‌های سرسختانه در راستای مهار کووید ۱۹‌، با توجه به بهبود فعالیت‌های اقتصادی چین شاهد رونق یافتن بازار نفت بودیم.

در همین حین‌، ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به ۱۰ مارس (۱۹ اسفند ۱۴۰۱‌) به میزان ۱.۶ میلیون بشکه افزایش پیدا کرد و به ۴۸۰.۱ میلیون بشکه رسید. این در حالی بود بر اساس نظرسنجی رویترز‌، تحلیل‌گران انتظار داشتند تا شاهد افزایش ۱.۲ میلیون بشکه باشم.

بر اساس آمار منتشر شده توسط موسسه American Petroleum‌، منابع بازار در روز سه‌شنبه (۲۳ اسفند ۱۴۰۱‌) در طول یک هفته نشان دادند که ذخایر نفت خام حدود ۱.۲ میلیون بشکه افزایش پیدا کردند.

در روز سه‌شنبه‌، هر دوی این بنچمارک‌ها (شاخص‌های نفت خام‌) بیش از ۴ درصد کاهش یافتند و به پایین‌ترین حد خود در طول سه ماه گذشته رسیدند. دلیل این امر را به ترس حاصل از سقوط بانک سیلیکون ولی (SVB‌) در طول هفته گذشته و سایر ورشکستگی‌های بانک‌های امریکا می‌توان نسبت داد. این رویداد‌ها جرقه بحران مالی را آغاز کرد که بر روی میزان تقاضای سوخت و کاهش قیمت نفت نیز تاثیرگذار بود.

یک روز پس از آنکه اوپک (OPEC‌) محدوده بالا‌تری را برای میزان تقاضای نفت چین در طول سال ۲۰۲۳ پیش‌بینی کرد‌، گزارش ماهانه روز چهارشنبه (۲۴ اسفند ۱۴۰۱‌) آژانس بین‌المللی انرژی نیز حاکی از حمایت از افزایش مورد انتظار تقاضای نفت از جانب چین بود.

سخن پایانی

بحران مالی و ترس حاصل از ورشکستگی بانک‌های آمریکا و کاهش حمایت سرمایه‌گذاران از اعتبار سوئیس به کاهش قیمت نفت منجر شده است. این امر موجب شد تا حتی بهبود میزان تقاضای نفت چین پس از پایان یافتن عواقب کووید ۱۹ نیز امید برای افزایش ارزش صندوق مالی نفت به صورت کامل محو شود. این در شرایطی بود که گزارش سالانه آزانس بین‌المللی انرژی نشان‌دهنده افزایش میزان تقاضا برای نفت از چین بود. نظر شما در مورد آینده ارزش بازار نفت چیست؟ آیا این شرایط تا پایان سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت؟

منبع
CNBC

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا