اخبار

عرضه گاز نروژ به اروپا قطع شد

اپراتور شرکت اکوینور اعلام کرد که تولید در سکوی گاز نروژ و هاب حمل و نقل گاز دریای شمال Sleipner Riser پس از وقوع نشت گاز تعطیل شد تا پس از روسیه، عرضه گاز از نروژ به اروپا قطع شود.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از رویترز، اپراتور شرکت اکوینور (Equinor) اعلام کرد که تولید در سکوی گاز نروژ و هاب حمل و نقل گاز دریای شمال Sleipner Riser پس از وقوع نشت گاز تعطیل شد تا پس از روسیه که به منظور تعمیرات سالانه، خط لوله نورد استریم را تعطیل کرده است، عرضه گاز از نروژ به اروپا نیز قطع شود. فعلا زمان دقیقی برای از سرگیری عرضه گاز اعلام نشده است.

سخنگوی شرکت اکوینور گفت که نشت گاز صبح روز ۱۱ ژوئیه تشخیص داده شده و کسی در خلال آن آسیب ندیده اما زمانی که برای تعمیر آن اقدامات لازم انجام شد، این بار نشست دیگری دوشنبه شب در Sleipner Riser اتفاق افتاد. نروژ از میدان گاز اسلیپنر رایزر برای انتقال گاز به انگلستان و بلژیک استفاده می‌کند.

وی اظهار کرد که فعلا زمانی برای عرضه دوباره گاز و از سرگیری فعالیت این هاب تعیین نشده است.

داده‌های اپراتور گاز دریای شمال گاسکو (Gassco) نشان داد که تولید گاز از میدان گازی اسلیپنر ۱۶.۹ میلیون متر مکعب در روز کاهش یافته است.

بنا به گزارش موسسه S&P گلوبال، نروژ هم اکنون پس از روسیه دومین تامین‌کننده گاز برای اروپا است و ۲۵ درصد گاز مورد نیاز کشورهای اروپایی را تامین می کند. از زمانی هم که روسیه صادرات گاز به اروپا را به دلایل مختلف از جمله تحریم کاهش داده، گاز نروژ برای کشورهای اروپایی بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است.

گفتنی است که کارگران صنعت نفت و گاز نروژ هم دست به اعتصاب زدند که این مسئله باعث تعطیلی سه میدان نفتی و گازی در نروژ شده بود.

منبع
Reuters

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا