اخبار

دولت در مهر ماه سال جاری اوراق بدهی در بازار سرمایه نفروخته است

مدیرعامل شرکت فرابورس ایران اعلام کرد که هیچ اوراق بدهی توسط دولت در مهر ماه سال جاری در بازار سرمایه فروخته نشده است.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از پایگاه خبری سنا، امیر هامونی، مدیرعامل شرکت فرابورس ایران ضمن تاکید بر عدم فروش اوراق بدهی توسط دولت در مهر ماه سال جاری، گفت: یک شبهه‌ای که در این روزها ایجاد شده، موضوع فروش صکوک به ویژه از سمت دولت است که این تحلیل، اشتباه است.

هامونی اظهار کرد: دولت از ابتدای مهر ماه تا کنون هیچ‌گونه اوراقی را نفروخته است و صرفاً این آمار نشان‌دهنده آمار عملیات بازار باز است که یک مفهوم جدیدی است که سال گذشته به بازار ارائه شد؛ لذا بانک مرکزی خرید و فروش اوراق را با بانک‌ها در تابلوی فرابورس انجام می‌دهد. نرخ‌های سیاستی بانک مرکزی سعی در کنترل نرخ آن در بازار ثانویه دارد؛ بدین ترتیب بانک مرکزی طرف حساب دولت در بازار اولیه نشده است.

وی تصریح کرد: در بازار اولیه صرفاً دولت فروشنده است و بانک‌ها و صندوق‌ها خریداری می‌کنند و صرفاً معاملات ثانویه بین بانک‌ها و بانک مرکزی و صندوق‌ها انجام می‌شود. بنابر آمار امروز ، ۳۷ هزار میلیارد تومان معامله صورت گرفته است که ۳۰ هزار میلیارد تومان آن آمار بانک مرکزی بوده و مابقی را بانک‌ها انجام داده‌اند؛ بنابراین تحلیل‌هایی که در بازار مطرح می‌شود ناصحیح است و از سرمایه‌گذاران و مردم خواهش می‌کنم به آمار جزئی‌تر که در سایت مدیریت فناوری بورس و سایت فرابورس، روزانه مراجعه کنند و آمار دقیق فروش اوراق دولت را بررسی کنند.

هامونی بیان کرد: تحلیلگران،‍ صکوک و فروش اوراق توسط دولت را از عملیات بازار باز در بازار سرمایه جدا کنند؛ زیرا این تحلیل مهمی است.

نرخ بازده اوراق با درآمد ثابت ۲۲ درصد است

مدیرعامل فرابورس ایران اظهار کرد: نرخ در بازار هم آن چنان تحت تأثیر قرار نگرفته که با فروش اوراق نرخ جا به جا شده باشد، اما نرخ بازده اوراق با درآمد ثابت حدود ۲۲ درصد است.

وی اضافه کرد: به لحاظ تحلیل‌های بنیادی که در بازار ازجمله فروش، سود شرکت ها، شاخص‌های عملکردی و متغیرهای کلان کالایی می‌باشد افزایشی بوده است که در تحلیل‌های بنیادی نقش مهمی دارد.

رشد ۸۲ درصدی فروش شرکت‌ها در نیمه نخست سال جاری

مدیرعامل شرکت فرابورس ایران با بیان اینکه بازار سرمایه طی این مدت شاهد نوساناتی بوده است، گفت: افرادی که بهمن ۹۹ در بازار سرمایه سرمایه‌گذاری کردند تا الآن بازدهی خوبی را می‌توانستند کسب کنند، حتی تا این جا که شاخص فرابورس ایران پیک تاریخی خودش را لمس کرد و این خبر خوبی برای عموم سرمایه‌گذاران است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه به لحاظ متغیرهای بنیادی بازار، فروش شرکت‌ها در شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ نسبت به شش ماهه ابتدایی سال ۹۹ رشد ۸۲ درصدی را داشته است، اظهار کرد: سود خالص شرکت‌ها در شش ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ افزایش ۷۲ درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده که نشان‌دهنده این است که رفتاری که در بازار شاهد آن هستیم، رفتار ناشی از هیجان است.

دستورالعمل جدید بازارگردانی؛ کمک به نقدشوندگی

هامونی در خصوص بازارگردان‌ها نیز گفت: یک دستورالعمل جدید بازارگردانی مصوب سازمان شد که در نوع خود به نقدشوندگی کمک می‌کند و دست بازارگردان و فعالان بازار در این دستورالعمل بازتر است که به کشف قیمت و نقدشوندگی بهتر کمک کند.

سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز با انتشار توییتی در صفحه شخصی خود، اعلام کرد: در شرایطی که کشور با کسری بودجه بی‌سابقه تحویل دولت سیزدهم شده بود، به لطف خدا در مهر ماه مخارج دولت «بدون هیچ انتشار اوراق بدهی جدید» تامین شد.

منبع
سنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا