اخبار

محدودیت دامنه نوسان نامتقارن در سطح جهانی چه آثاری داشته است؟

از شنبه دامنه نوسان نامتقارن در بورس ایران اعمال خواهد شد. یک کارشناس بازار سرمایه ضمن تحلیل آثار محدودیت دامنه نوسان نامتقارن در سطح جهانی به بررسی تأثیر احتمالی این مسئله روی بورس ایران پرداخت.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری ایسنا، قرار است از شنبه ۲۵ بهمن محدودیت دامنه نوسان در بورس ایران تغییر کند. به این ترتیب دامنه نوسان از حالت متقارن به نامتقارن تغییر پیدا می‌کند. با توجه به این که بورس ایران تجربه دامنه نوسان نامتقارن را در سال‌های قبل نداشته است، شاهین احمدی، یکی از تحلیل‌گران حوزه بازار سهام ضمن بررسی آثار محدودیت دامنه نوسان نامتقارن در سطح جهانی به بررسی تأثیر احتمالی این مسئله روی بورس ایران پرداخت. به اعتقاد احمدی، این تصمیم باعث می‌شود بازار از شوک خارج شود.

شاهین احمدی در رابطه با آثار محدودیت دامنه نوسان نامتقارن در سطح جهانی گفت: دامنه نوسان در بورس شنزن در سال‌های ۱۹۹۰ و ۱۹۹۱ یک بار در دامنه مثبت یک و منفی پنج و بار دیگر در دامنه منفی دو و مثبت پنج نامتقارن شد. سال گذشته هم به دلیل شرایطی که کرونا ایجاد کرد، این اتفاق در کشورهایی مانند کویت و ابوظبی افتاد.

احمدی وضعیت بورس تا پایان سال را این‌گونه تحلیل کرد: ابتدا ابهامات بازار باید برطرف شود. درحال حاضر وضعیت مذاکره با آمریکا، قیمت دلار، قیمت‌گذاری فولاد، خودرو و سیمان و… مبهم هستند و تا این ابهامات برطرف نشود، بازار همین وضعیت را خواهد داشت. البته بازار کاهش چندانی نخواهد داشت و شاخص بیشتر از این میزان کاهش نخواهد یافت.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان افزود: البته تجربه محدود کردن دامنه نوسان سابقه داشته است. تغییر در زیرساختارهای بازار سرمایه به دلیل این است که بازار از شوک خارج شود و زمانی که شرایط بازار به حالت تعادل برگشت، دامنه نوسان هم به شرایط معمول بازمی‌گردد.

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا