مقالات

معامله گری موفقیت آمیز با عادت به معامله

در کار معامله گری داشتن تحصیلات یا هوش زیاد افراد ملاک واقع نمی‌شود. در حقیقت در کارهای معاملاتی و داد و ستد کسانی به موفقیت دست پیدا می‌کنند که عادت و منش مناسب و مطلوبی در زمینه کاری خود دارند. برای انتخاب معامله گری به عنوان حرفه خود، باید روی روش زندگیتان تمرکز کنید و معامله گری را به عادت زندگی خود تبدیل کنید تا عملکردی موفقیت آمیز داشته باشید .

 برای روشن کردن این موضوع به تعریف کلمه عادت‌های زندگی می‌پردازیم؛ در حقیقت عادت نوعی رفتار محسوب می‌شود که ما به صورت مکرر و متوالی به انجام آن می‌پردازیم ولی خودمان از روند منظم انجام آن به شکل تکرار شونده آگاهی نداریم. با ادامه‌دار شدن این فعالیت‌ها که از روی عادت به انجام آن‌ها می‌پردازیم‌، این امور ناخودآگاه در برنامه‌های روزمره ما رسوخ کرده و در قالب رفتارهای ما بروز خواهد کرد؛ مانند ورزش صبحگاهی یا نوشیدن قهوه بعد از پایان ساعت کاری.

 معامله گری نیز باید مانند این اعمال برای شما به یک عادت تبدیل شود تا عملکردی موفقیت آمیز در آن پیدا کنیم. در این صورت دیگر این کار به کسب دانش و یا برخورداری از هوش زیاد مربوط نمی‌شود؛ چون صرفا یک عادت است. برای معامله گری و موفقیت در این زمینه باید مانند زمانی که برای کاهش وزن از رژیم استفاده می‌کنید و روش زندگی خود را تغییر می‌دهید، با اراده ای پایدار زندگی و عادت‌های خود را تغییر داده و تغییرات بوجود آمده را به همان شکل باقی نگه دارید. همانطور که ارسطو می‌گوید، انسان موجودی متشکل از عادت‌هایش است.

هرگاه شما موفق شوید به معامله گری مانند رانندگی نگاه کنید و آن را برای خود به یک عادت تبدیل کنید، به هدف اصلی خود می‌رسید. در هنگام رانندگی این کار برای شما راحت به نظر می‌رسد؛ زیرا تمام قواعد آن در قسمت ناخودآگاه ذهن شما ثبت شده است. معامله گری نیز اگر مانند رانندگی برایتان به عادت تبدیل نشود، ممکن است باعث ایجاد آشفتگی ذهن شما شود؛ زیرا این حرفه گاهی سوددهی‌های ناپایداری در پی دارد.

وجه تمایز اصلی و بزرگ معامله گری با رانندگی در هدف متفاوت این دو خلاصه می‌شود. در رانندگی آنچه که مهم است، رسیدن به پایان مسیر و مقصد اصلی است؛ اما هدف اصلی ما در معامله گری راهی است که ما را در رسیدن به خواسته‌هایمان یاری می‌کند. اگر سود زیادی عایدتان شود، باید بتوانید آن را نگهدارید و این امر تنها با داشتن عادت درست و مناسب در معامله گری امکان پذیر است.

انسان‌ها از قدرت یادگیری بالایی برخوردار است و همین ویژگی ما را از سایر موجودات متمایز می‌سازد. ما از بدو تولد به شناخت محیط اطراف و یادگیری مشغول می‌شویم. بدون داشتن این ویژگی قطعا در حل مسائل و مشکلات پیرامون خود ناتوان می‌شدیم. عادت به انجام کارها نیز حاصل مسائلی است که آموخته‌ایم و در ذهن ما نهادینه شده است.

از دید علم پزشکی، هرگاه رفتار تازه‌ای از ما سر بزند، فرمانی از جانب مغز برای اجرای عمل ارسال می‌شود که این فرمان توسط نورون‌ها (سلول‌های عصبی) به بخش مربوطه منتقل می‌گردد. در صورتی که این فرمان جدید باشد، نورون‌ها برای انتقال پیام کار سختی پیش رو خواهند داشت؛ اما با تکرار این فرمان آن‌ها نیز به مسیر انتقال جدید عادت می‌کنند و پیام با راحتی و سرعت بیشتری منتقل می‌شود‌؛ به طوری که پس از مدتی بدون نیاز به صادر شدن دستور از جانب مغز، به بررسی و انتقال آن می‌پردازند.

حالا با شناخت مفهوم عادت، علت اصرار افراد با تجربه در معامله گری را برای ماندن در بازار بورس یا بازارهای دیگر درمی‌یابید‌. ایجاد عادت مناسب و درست در زندگی کاری شما بسیار مهم‌تر و با ارزش‌تر از موفقیت‌های شما در سرمایه گذاری است. اگر به روند صحیح این کار عادت کنید، در ادامه شاهد موفقیت و سوددهی در سرمایه گذاری‌های خود خواهید بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا