اخبار

کاهش تجارت ایران و ترکیه | تجارت این دو کشور در ژانویه ۲۰۲۳ به نیم میلیارد دلار رسید

ادار آمار ترکیه با اشاره به کاهش تجارت میان ایران و ترکیه، اعلام کرد که مبادلات تجاری ایران با این کشور در ژانویه ۲۰۲۳ به ۴۹۴ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری تسنیم، آمارهای منتشر شده توسط اداره آمار ترکیه نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران با این کشور در ژانویه ۲۰۲۳ به ۴۹۴ میلیون دلار رسیده است. این در حالی است که میزان تجارت ایران و ترکیه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳ درصد کاهش یافته است. این رقم در ژانویه سال ۲۰۲۲ میلادی ۵۱۰ میلیون دلار اعلام شده بود.

رشد صادرات ترکیه به ایران در ژانویه ۲۰۲۳

صادرات ترکیه به ایران در ماه ژانویه ۲۰۲۳ با رشد ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۲۴۱ میلیون دلار رسیده است. ترکیه در ماه ژانویه سال قبل ۲۱۶ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

اما واردات ترکیه از ایران در ماه نخست امسال افت ۱۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته و به ۲۵۳ میلیون دلار رسیده است. ترکیه در ماه ژانویه سال قبل ۲۹۴ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

ایران هجدهمین مقصد صادراتی و بیست و سومین منبع واردات ترکیه در ماه نخست ۲۰۲۳ شناخته شده است. تراز تجاری دو کشور در این ماه به میزان ۱۲ میلیون دلار به نفع ایران بوده است. مبادلات تجاری ایران و ترکیه در ۱۲ ماهه سال ۲۰۲۲ با رشد ۱۵ درصدی به ۶ میلیارد و ۴۲۰ میلیون دلار رسیده بود.

منبع
تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا