اخبار

سیگنال‌های مهم بازار بورس این هفته چه هستند؟

از سیگنال‌های مهم بازار بورس این هفته می‌توان به سبزپوش شدن بورس‌های جهانی، پیش‌بینی ثبات قیمت طلا و کاهش قیمت نفت اشاره کرد.

به گزارش اخبار بورس، این هفته سیگنال‌های مهمی برای بازار وجود دارد از جمله سبزپوشی بورس‌های جهانی، هشدار تند ایران به آذربایجان و ارمنستان، پیش‌بینی ثبات قیمت طلا در آستانه انتخابات آمریکا، کاهش قیمت نفت در سایه شیوع کرونا، نزولی شدن دلار در بازار جهانی و رشد تولید خودروسازان خصوصی شش خبر مهم ۲۴ ساعت گذشته است که انتظار می‌رود روی روند بازار این هفته تأثیر گذار باشند. هرچند تا آغاز معاملات امروز شاهد بی‌توجهی بورس به این سیگنال‌ها بودیم اما انتظار می‌رود در ادامه روند معاملات این هفته، این اخبار تأثیرگذار باشند.

در چهار خبر مهم به نقل از خبرگزاری ایسنا، شاخص‌ کل بیشتر بورس‌های جهانی مثبت بود. در وال استریت، بیشتر شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۱.۲۹ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۸۶۰.۲۸ واحد بسته شد. در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص “نیکئی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با صعود ۰.۱۸ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۵۱۶.۵۹ واحدی بالا رفت. شاخص “هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ ۰.۵۴ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۹۱۸.۷۸ واحد بسته شد. در چین شاخص “شانگهای کامپوزیت” ریزش ۱.۲۵ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۷۱۸.۴۹ واحد بسته شد.

همچنین در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز، تحکیم قیمت طلا در محدوده‌ی ۱۹۰۰ دلار مطرح شده است و سرمایه گذاران نباید منتظر حرکت چشمگیری در بازار طلا باشند.

مسئله‌ی قابل اشاره‌ی دیگر، قیمت جهانی نفت است. روز جمعه با کاهش شاخص‌های قیمت بازار نفت روبه‌رو بودیم. به نظر می‌رسد قیمت‌های جهانی بازار نفت تحت تاثیر افزایش عرضه لیبی و نگرانی‌ها نسبت به تاثیر افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ بر تقاضا در آمریکا و اروپا، به این کاهش هفتگی تن دادند.

همچنین شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در آخرین معاملات با ۰.۲۴ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۷۳۷ واحد بسته شد.

در دو خبر مهم دیگر به نقل از روزنامه‌ی دنیای اقتصاد، طبق آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صمت، در نیمه اول سال جاری مجموعاً ۱۷ هزار و ۲۳۵ دستگاه خودرو توسط خودروسازان خصوصی تولید شده است. این مقدار نسبت به پارسال، ۲۳ درصد رشد را نشان می‌دهد.

همچنین در ادامه هشدارهای مقامات ایران به جمهوری آذربایجان و ارمنستان، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح تاکید کرد هرگونه خطا و تهدید در مرزهای مشترک جمهوری‌اسلامی ایران با ارمنستان و آذربایجان را تحمل نخواهیم کرد. همزمان سفیر ایران در مسکو نیز خطاب به دو کشور درگیر در جنگ قره‌باغ تاکید کرد که ایران تجاوز به مرزهای خود را به هیچ‌وجه تحمل نخواهد کرد و این مساله را به هر دو طرف به‌صورت جدی گوشزد کرده‌ است.

منبع
ایسنادنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا