اخبار

قربان‌زاده: قیمت تابلو به همراه اضافه ارزش بلوکی، مبنای ارزش گذاری سهام ایران خودرو و سایپا است

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به اینکه سهام ایران خودرو و سایپا سهام در وثیقه است، اعلام کرد که قیمت تابلو به همراه اضافه ارزش بلوکی، مبنای ارزش گذاری سهام ایران خودرو و سایپا است.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از پایگاه خبری سنا، حسین قربان‌زاده، رئیس سازمان خصوصی‌سازی درباره عرضه سهام دو خودروساز ایران خودرو و سایپا، گفت: ۵ درصد سهام ایران خودرو و ۱۷ درصد سهام شرکت سایپا، سهام مستقیم دولت در این دو شرکت است. این سهام به صورت وثیقه بوده و تلاش می‌شود این سهام از وثیقه خارج تا از قابلیت واگذاری برخوردار شود.

قربان‌زاده با بیان اینکه بیش از ۲۰ درصد در شرکت ایران خودرو و بیش از ۳۰ درصد در شرکت سایپا، سهام تودلی این شرکت‌ها هستند، اظهار کرد: به تازگی وزارت صمت با همکاری خود شرکت‌ها در تلاش است تا این سهام تودلی را به فروش برساند. به بیانی دیگر، این اقدام به دو شرکت خودروساز بزرگ کشور فرصتی برای تنفس می‌دهد تا با منابع حاصل از فروش سهام تودلی به بنگاه خودشان، امکان تزریق منابع مالی داشته باشند تا بتوانند دیون خود را تسویه کنند یا با بهره‌گیری از این منابع مالی به هر امر دیگری که قابلیت سرمایه‌گذاری دارد، بپردازند.

واگذاری سهام در قالب یک بلوک واحد با سهام دولت

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه سازمان خصوصی‌سازی در تلاش است این واگذاری در قالب یک بلوک واحد با سهام دولت صورت پذیرد، خاطرنشان کرد: با واگذاری سهام تودلی، ارزش سهام دولت کاهش نمی‌یابد و ارزندگی بلوک در زمان عرضه حفظ خواهد شد.

وی اضافه کرد: پیشنهاد این سازمان حتی درباره سهامی که نهادهای غیردولتی از این بنگاه‌ها دارند این است که سهام این دستگاه‌ها به وکالت از آن‌ها به همراه سهام مستقیم دولت و سهام تودلی، یک بلوک بالای ۴۰ درصدی ایجاد کند تا هم از ارزندگی برخوردار باشد و هم از قابلیت مزایده با قیمت بالا برخوردار باشد.

قیمت نهایی بسیار بیشتر از قیمت روی تابلو خواهد بود

قربان‌زاده با اشاره به ارزش گذاری سهام دو شرکت خودروسازی ایران خودرو و سایپا، بیان کرد: مبنای این ارزش‌گذاری، قیمت تابلو به همراه اضافه ارزش بلوکی است که با توجه با نقدشوندگی این سهم‌ها، حتما قیمت نهایی بسیار بیشتر از قیمت روی تابلو خواهد بود.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی در پایان تأکید کرد: چنانچه اگر فرد یا افرادی، قیمتی را محاسبه یا عنوان کرده‌اند که پایین‌تر از قیمت تابلو باشد، بی‌تردید اشتباه است و باید اصلاح شود.

منبع
سنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا