اخبار

آینده بورس به چه سمتی پیش می‌رود؟

بعد از چندین روز تعطیلی، طی روز گذشته بازار بورس با شاخص مثبت روبه­رو شد. این روند در آینده بورس ادامه خواهد داشت یا مجدداً شاهد شاخص منفی خواهیم بود؟

روند معاملات بورس روز گذشته و در اولین روز پس از تعطیلی چندروزه، مطابق انتظار سهامداران  پیش نرفت. بعضی دلیل افت شاخص بورس و بازماندن آن از روند حرکت روبه­بالا را، متوجه نقش حقوقی‌ها در عرضه سهام می‌دانند و این شرایط، آینده بورس را با اما و اگرهای بیشتری همراه کرده است.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد، بهروز خدارحمی، کارشناس بازار سرمایه درباره روند بازار سهام و آینده بورس نوشت، « روز گذشته اتفاق عجیبی در بازار افتاد. حقوقی‌ها و صندوق‌هایی که اجازه فروش اجباری و اضطراری را نداشتند، فرصت فروش پیدا کردند و بخش قابل­توجهی خرید توسط حقوقی‌ها انجام شد بدون آنکه کسی اصرار یا اجبار به فروش داشته باشد ».

این کارشناس در ادامه متذکر شد، « از طرف دیگر بخش قابل توجهی از معاملات بازار مربوط به فروش حقوقی‌ها بود که عموماً فروش‌ها از جنس فروش اضطراری و مربوط به شرکت‌هایی بود که به منابع مالی نیاز داشتند. آنچه قرار بود در بازار سرمایه اتفاق بیفتد روز گذشته رخ داد و به نظر می‌رسد بازار کم‌کم متعادل‌تر شود و با ثبات‌تر پیش برود ».

خدارحمی همچنین اضافه کرد، « از این به بعد بازار متعادلی پیش رو خواهیم داشت و سهام شرکت‌های ارزنده با استقبال بیشتری از سوی خریداران روبه‌رو می‌شود. در مورد سهام غیر ارزنده هم برگشت سهام این شرکت‌ها به قیمت‌های قبل غیرمنطقی به نظر می‌رسد ».

محمدعلی احمدزاده اصل، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری اهتمام ایرانیان نیز اظهار داشت، « دیروز در بازار سرمایه اتفاقی رخ داد و حقوقی‌ها هم فروشنده بودند و هم خریدار و عرضه‌های متعادلی را با شرایط بازار داشتند. این اتفاق در نهایت جلوی روند صعودی شاخص با آن شتاب فزاینده را می‌گیرد و از این به بعد قیمت‌ها برای خریداران جذابیت بیشتری پیدا می‌کند زیرا قیمت‌ها به قدری با افزایش روبه‌رو شده بود که بسیاری از سهامداران ریسک انجام معاملات را از دست داده بودند اما با تداوم این شرایط وضعیت معاملات نیز تغییر می‌کند ».

همچنین احمدزاده در ادامه افزود، « اصلاح قیمت‌ها در حالی آغاز شد که سهام برخی شرکت‌ها بین ۲۲ تا ۲۵ درصد اصلاح خورد و در برخی سهم‌ها اصلاح قیمت‌ها تا ۵۰ درصد انجام شد که اگر شرایط با همین روال ادامه یابد، قطعاً روند بازار باثبات بیشتری همراه می‌شود اما اگر هیجانات و تصمیمات ناگهانی را چاشنی بازار کنند، اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی در بازار می‌افتد و نقدینگی بسیاری از بازار خارج می‌شود ».

منبع
دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا