اخبار

صنایع پیشرو در بازار بورس تا پیش از انتخابات ۱۴۰۰ کدامند؟

عوامل بسیاری بر بازار بورس تاثیرگذارند و انتخابات سال ۱۴۰۰ یکی از عوامل سیاسی تاثیرگذار بر وضعیت بازار سرمایه و صنایع پیشرو در بورس است. همین موضوع باعث شده تا سال ۱۴۰۰ به شدت با ابهام همراه باشد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از پایگاه خبری تجارت نیوز، وضعیت صنایع پیشرو در بورس تحت تاثیر عوامل زیادی قرار دارد. پیمان حدادی، کارشناس بازار سرمایه قیمت ارز را یکی از مهم‌ترین عواملی می‌داند که می‌تواند بر بازار سرمایه تاثیرگذار باشد. او معتقد است در رابطه با این نظریه دو دیدگاه وجود دارد.

حدادی با اشاره به اینکه با توجه به اینکه به انتخابات نزدیک می‌شویم، شاید نگاه دولت به کنترل مقطعی قیمت ارز باشد و از طرفی قرارداد ۲۵ ساله با چین نیز می‌تواند در رابطه با کاهش قیمت ارز موثر باشد، تصریح کرد: از طرفی دیگر، رشد نقدینگی، کسری بودجه شدید دولت و پول چاپ کردن بانک مرکزی برای کمک به کسری بودجه دولت، جبران ۱۰ هزار میلیارد از کسری بودجه سال ۹۹ به صورت پولی و کسری تجاری ۴ میلیارد دلاری در سال ۹۹ نشان‌دهنده این موضوع است که کاهش قیمت ارز زیاد محتمل نیست.

وی با بیان اینکه در بحث قیمت‌های جهانی خیلی از کارشناسان بر این عقیده‌اند که چون عرضه و تقاضا باعث رشد قیمت‌ها نشده است، قیمت‌ها حباب دارد و ریزش خواهد کرد، بیان کرد: برخی دیگر نیز عقیده دارند به دلیل ادامه افزایش تورم جهانی در پی شیوع کرونا و ادامه چاپ پول توسط بانک‌های مرکزی در کشورها، قیمت‌های جهانی چشم‌اندازی افزایشی دارند.

عوامل سیاسی بر وضعیت صنایع پیشرو و بورس تاثیرگذار هستند

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه در کنار هر متغیر تاثیرگذار بر بازار سرمایه هم دیدگاه مثبت وجود دارد و هم دیدگاه منفی و این موضوع پیش‌بینی‌ها را سخت می‌کند، خاطرنشان کرد: عوامل سیاسی مانند برجام نیز بر بازار سهام تاثیر دارد که اصلا وضعیت مشخصی ندارد و همین موضوع باعث شده تا سال ۱۴۰۰ به شدت با ابهام همراه باشد.

حدادی در مورد پیش‌بینی بورس تا خرداد ماه و پیش از انتخابات، این‌چنین اظهار کرد: به عقیده من با در نظر گرفتن قیمت دلار، قیمت‌های جهانی و عوامل سیاسی، بازار سهام تا خرداد ماه به محدوده یک میلیون و ۶۰۰ یا ۷۰۰ هزار واحد خواهد رسید.

این کارشناس بازار سرمایه در مورد وضعیت صنایع پیش‌رو تا خرداد ماه نیز گفت: بیشتر صنایع شاخص‌ساز را مد نظر دارم و به نظرم تا خرداد ماه رشد شاخص کل بسیار بیشتر از شاخص هم‌وزن باشد.

منبع
تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا