مقالات

اولین فصل درآمد سال ۲۰۲۳ | بحران بانکداری و رشد سایر صنایع

با به پایان رسیدن اولین فصل درآمد سال ۲۰۲۳ ، شاهد گزارش ۵۳ درصدی دریافتی از جانب شرکت‌های تحت پوشش S&P 500 بوده‌ایم. با توجه به پایین بودن سطح انتظارات از فصل درآمد گذشته‌، شاهد رشد درآمد در تمامی بخش‌های صنایع و حتی فراتر از محدوده انتظار بودیم. درآمد حیطه S&P 500 در طول هفته گذشته حدود یک درصد فراتر از حد انتظارات بود اما سهام بانک‌ها به دلیل شدت گرفتن بحران بانکی و مصادره احتمالی بانک First Republic با افت قابل ملاحظه‌ای روبه‌رو بود. با توجه به این‌که قرار است تا ۱۶۲ کمپانی تحت پوشش S&P 500 گزارش عملکرد خود را در طول این هفته ارائه کنند، با دومین هفته شلوغ فصل درآمدزایی مواجه هستیم. علاوه بر این‌، نشست سالانه Berkshire HathawayBRK.B + 0.5% و انتشار درآمد فصلی در روز شنبه نیز از جمله رویداد‌های پیش رو در فصل فعلی هستند. با توان تحلیل همراه باشید تا این رویداد تاریخی را مورد بررسی قرار دهیم.

فصل درآمد سال ۲۰۲۳ | پیش‌بینی‌ها و حقایق

اولین فصل درآمد سال ۲۰۲۳
منبع: Forbes

سود ترکیبی‌، که تلفیقی از سود تخمین زده شده از درآمد کمپانی‌هایی که گزارش آنها هنوز منتشر نشده است را شامل می‌شود نیز بسیار فراتر از محدوده پیش‌بینی شده برای پایان فصل بوده است. نرخ بالای رشد درآمد برای حوزه اختیارات مصرف‌کنندگان با توجه به این‌که هتل‌ها‌، رستوران‌ها و تفرجگاه‌ها در کنار صنایع خردفروش عمده در طول سه ماه گذشته سال ۲۰۲۳ گزارش همراه با ضرر را منتشر کرده‌اند‌، کمی گمراه‌کننده به نظر می‌رسد. جایگاه بزرگ‌ترین پیشرو در این عرصه به Amazon.com (AMZN) تعلق می‌گیرد. گزارش این کمپانی در طول فصل اول سال ۲۰۲۲ منعکس‌کننده ضرر این شرکت بود و در طول گزارش منتشر شده در طول هفته گذشته توسط این کمپانی شاهد کسب سود فراتر از انتظار توسط این بخش بودیم. شایان ذکر است علی‌رغم این‌که انتظار می‌رود تا صنایع دومین نرخ رشد سالانه را به خود اختصاص دهند‌، شاهد تفاوت درآمدی بسیار متنوعی در طول فصل گذشته در میان صنایع مختلف بودیم. با وجود این‌که بر اساس پیش‌بینی‌ها انتظار می‌رفت تا بخش مسافر‌بری خطوط هوایی با ضرر بالایی مواجه شود‌، این حیطه ضرر بسیار کمتری را در مقایسه با فصل اول سال ۲۰۲۲ تجربه کرد.

گزارش عملکرد کمپانی‌های تحت پوشش S&P 500
گزارش عملکرد کمپانی‌های تحت پوشش S&P 500. منبع: Forbes

با وجود این‌که ممکن است رشد فروش برای سه ماه اول سال جاری نسبت به کاهش به نسبت شدید درآمد افزایش پیدا کرده باشد اما نرخ تورم بالا موجب افزایش نتایج حاصل شده بود. رشد فروش ارتباط تنگاتنگی با رشد ناخالص داخلی اسمی دارد و رشد اقتصادی پسا تورمی (شاخص GDP واقعی‌) را با تورم تلفیق می‌کند. با توجه به گزارش منتشر شده از رشد ۷ درصدی شاخص GDP اسمی برای فصل درآمد در طول هفته گذشته‌، اجماع تخمین‌های ارائه شده نشان می‌دهد که رشد ۱.۹ درصدی افزایش فروش برای S&P 500 که در فصل درآمد گذشته محاسبه شده است به وضوح در محدوده پایینی قرار دارد. تاکنون شاهد رشد ۲.۹ درصدی فروش سالانه بر اساس گزارش هفته گذشته بوده‌ایم. بر اساس گزارش FactSet‌، این پیشرفت رشد بازده در وهله اول به بخش‌های مراقبت‌های بهداشتی‌، اختیارات مصرف‌کنندگان‌، انرژی و صنایع نسبت داده می‌شود.

گزارش فروش در فصل درآمد سال ۲۰۲۳
گزارش فروش در فصل درآمد سال ۲۰۲۳ منبع: Forbes

با وجود این‌که انتظار می‌رود تا میزان فروش تا ۵ درصد کاهش داشته باشد‌، بخش انرژی هنوز هم به رشد درآمد مثبت سالانه خود در مقایسه با سال گذشته ادامه می‌دهد. از آنجایی که پرونده‌های نظارتی نشان می‌دهند که Berkshire Hathaway سهام بیشتری از PetroleumOXY -0.6% (OXY) را در سال جاری خریداری کرده و بیش از ۲۰ درصد از این کمپانی را در اختیار دارد‌، برخی از سرمایه‌گذاران هنوز هم دید مثبتی نسبت به صنعت دارند. گزارش درآمد مربوط به حوزه انرژی که در طول هفته پیش منتشر شد نیز با توجه به درآمد قابل توجه Exxon Mobil (XOM)‌، بسیار امیدوار‌کننده بود. این عملکرد شگفت‌انگیز علی‌رغم کاهش ۴.۹ درصدی بازده این حوزه‌، به رشد نرخ مورد انتظار برای حیطه تا محدوده ۱۱.۹ درصدی کمک شایانی کرد.

گزارش فروش در فصل درآمد سال ۲۰۲۳
گزارش فروش در فصل درآمد سال ۲۰۲۳ منبع: Forbes

عملکرد سود ترکیبی هفته گذشته به صورت قابل توجهی بهبود پیدا کرد و در محدوده بسیار بالاتری نسبت به انتظارات نسبت به سه اول سال ۲۰۲۳ قرار داشت. شایان ذکر است که نتایج حقیقی اجماع صاحب‌نظران این حیطه برای شرکت‌های گوناگون هنوز منتشر نشده است اما نرخ رشد ترکیبی فصل اول سال جاری تا منفی ۳.۷ درصد نسبت به سال قبل بهبود پیدا کرد که بسیار بهتر از تخمین منفی ۶.۶ درصدی برای پایان این فصل بود. برخلاف پیشرفت قابل توجه در سود ترکیبی سه ماه اول سال ۲۰۲۳‌، رشد سود مورد انتظار برای سال ۲۰۲۳ تنها به بهبود جزئی را تجربه کرد. بر اساس گزارش FactSet‌، کاهش قابل ملاحظه در درآمد پیش‌بینی شده در طول فصل اول سال جاری به صورت عمده به بخش‌های تکنولوژی‌، اختیار مصرف‌کنندگان‌، انرژی‌، صنایع و خدمات ارتباطی در طول هفته گذشته ارتباط دارد.

خلاصه درآمد S&P 500
خلاصه درآمد S&P 500 منبع: Forbes

جدا از مقوله فصل درآمد‌، تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول ۲۰۲۳ بسیار پایین‌تر از محدوده انتظار بود و در محدوده ۱.۱ درصدی قرار داشت، اما جزئیات این ماجرا بسیار جدی‌تر از آن چیزی بود که تیتر‌های مطرح در این عرصه نشان می‌دادند. بخش مصرف‌کنندگان آمریکا که از اهمیت بالایی در عرصه رشد اقتصادی برخوردار است‌، فعالیت خود را با سرعت بالایی از سر گرفت. علاوه بر این‌، کاهش ذخایر عرضه موجب کاهش میزان رشد می‌شود اما در صورت بازسازی دوباره زیرساخت موجودی موجب رشد قابل توجهی می‌شود. به صورت خلاصه می‌توان گفت که اقتصاد آمریکا با شرایط چندان بدی مواجه نیست. با توجه به این‌که بسیاری از نشانه‌ها حاکی از یک رکود بزرگ در پایان سال جاری هستند‌، آغاز این روند نزولی تا نیمه سال جاری امر بعیدی به نظر می‌رسد. با در نظر داشتن انعطاف‌پذیری فعالیت‌های اقتصادی زیرساختی در سه ماه اول و افزایش سطح تورم‌، فدرال رزرو به احتمال زیاد و به صورت قطعی نرخ بهره کوتاه مدت را در روز چهارشنبه به میزان ۲۵ واحد پایه دیگر (۰.۲۵ درصد‌) افزایش می‌دهد.

ادوات رشد اقتصادی فصل اول درآمد سال جاری
ادوات رشد اقتصادی فصل اول درآمد سال جاری. منبع: Forbes

سخن پایانی

درآمد سرفصل سال ۲۰۲۳ با توجه به گزارش هفته گذشته به صورت قابل ملاحظه‌ای بهبود پیدا کرد و بسیار بالاتر از پیش‌بینی‌های پایان فصل امسال بود‌، اما همچنان کاهش نشان‌دهنده کاهش نرخ رشد نسبت به سال گذشته بود. موارد تاثیرگذار بر روی فصل درآمد عواملی مثل کاهش رشد اقتصادی واقعی‌، افزایش هزینه‌ها و دلار قدرتمند را شامل می‌شود. با این وجود‌، رشد تولید ناخالص داخلی اسمی موجب افزایش قابل توجه فروش شد. هفته گذشته دومین هفته شلوغ درآمد محسوب می‌شد. گزارش روند کلی عملکرد بهتر فصل درآمد نسبت به انتظارات منفی در شروع این فصل همچنان ادامه دارد. نظر شما در مورد بهبود روند درآمدزایی کمپانی‌ها چیست؟ آیا همچنان باید انتظار رکود بزرگ اقتصادی در پایان سال را در ذهن بپرورانیم؟

منبع
Forbes

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا