اخبار

ضرر ۹.۶ میلیارد دلاری بانک های اروپایی و پیش بینی افزایش ورشکستگی‌ها

بانک های اروپایی به رهبری بانک سوسیته ژنرال فرانسه و یونی کردیت ایتالیا به دنبال تحریم روسیه، تا حالا ۹.۶ میلیارد دلار ضرر کرده‌اند.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از Russia Today، لزوم کاهش ارزش سرمایه‌ها و کنار گذاشتن پول نقد برای مقابله با پیامدهای تحریم های روسیه باعث شد بانک های اروپایی میلیاردها دلار ضرر کنند. بانک‌های اروپایی به رهبری سوسیته ژنرال فرانسه (Société Générale) و یونی‌کردیت ایتالیا (UniCredit)، تا کنون ۹.۶ میلیارد دلار از دست داده‌اند و درآمد خالص بانک‌های آی‌ان‌جی (ING) و اینتسا سانپائولو (Intesa Sanpaolo) در سه ‌ماه اول سال جاری میلادی دو میلیارد دلار کاهش یافت.

همچنین چندین بانک اروپایی اعلام کردند که ادامه جنگ اوکراین و تاثیر آن بر اقتصاد جهان، دورنمای سوددهی سال جاری میلادی را تیره و تار می‌کند. بانک اینتسا پیش‌بینی سود ۲۰۲۲ را کاهش داد و هشدار داد که اتفاقات بدتری در راه است.

هچنین، منابع آگاه به بلومبرگ اعلام کردند که مدیران ارشد ریسک چندین شرکت بزرگ بانکی اروپایی درصدد تدارک جلساتی برای مواجه با این مشکل هستند.

Manfred Knof، مدیر اجرایی کومرتس‌بانک آلمان (Commerzbank) نیز گفت: ورشکستگی‌های شرکت‌ها در بحبوحه افزایش قیمت انرژی، تورم زیاد و اختلال در زنجیره‌های عرضه، روبه ‌افزایش خواهد بود.

با خروج یونی‌کردیت از روسیه، یکی از بانک‌های اروپایی که حضور پررنگی در روسیه دارد، این بانک با ضرر دو میلیارد دلار مواجه می‌شود. بانک سوسیته ژنرال فرانسه هم انتظار دارد سه میلیارد دلار از فروش سهام در روسبانک روسیه (Rosbank) ضرر کند.

منبع
Russia Today

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا