اخبار

عرضه خودرو در بورس چقدر به نفع اقتصاد است؟

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس توضیحاتی درباره عرضه خودرو در بورس و تاثیری که این عرضه بر قیمت خودرو خواهد گذاشت، ارائه کرد.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری خانه ملت، محمدرضا پور ابراهیمی داورانی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره «طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو» و تاثیر عرضه خودرو در بورس بر قیمت خودرو، گفت: قیمت‌گذاری خودرو ارتباط چندانی با محل عرضه ندارد بلکه بحث اصلی این است که تغییرات نرخ ارز چه تاثیری در بهای تمام شده تولید خودرو دارد.


نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: باید مشخص شود که از قیمت کنونی خودرو چه میزان حباب بوده و افزایش تولید، تا چه میزان می‌تواند قیمت‌ها را منطقی کند.
وی افزود: بر اساس بررسی‌های انجام گرفته، بخشی از تقاضاها که موجب افزایش قیمت شدید خودرو شده، تقاضای سفته‌بازی و سرمایه‌گذاری بوده و مصرفی نیست، در دنیا نه تنها خودرو کالای سرمایه‌ای محسوب نمی‌شود بلکه مانند برنج و یخچال مصرفی است.


این نماینده مردم در مجلس یازدهم، ضمن اشاره به تاثیر مشکلات نظام اقتصادی کشور که باعث شده است مردم برای سرمایه‌گذاری به کالاهایی مصرفی مانند خودرو روی بیاورند، توضیح داد: مادامی که تقاضای غیرواقعی موجود در بازار با روش‌های واقعی حذف نشود، نگرانی از استمرار وضعیت کنونی وجود دارد.

لزوم احتساب نوسانات نرخ ارز در بهای تمام‌شده‌ خودرو

پورابراهیمی ضمن تاکید بر محاسبه تاثیر نوسانات نرخ ارز در بهای تمام شده تولید خودرو، گفت: بهای تمام شده خودرو به همراه سود معقول می‌تواند مبنای قیمت‌گذاری چهارچرخ‌ها باشد.

طبق گفته‌ی پورابراهیمی، در شرایطی که تقاضاهای غیرواقعی حذف نشوند و نرخ تمام‌شده تولید بر مبنای نوسانات نرخ ارز تعیین نشود، محل عرضه خودرو تاثیری در تغییر قیمت‌ها ایجاد نمی‌کند.

تولید خودرو مازاد ایجاد هزینه فرصت می‌کند

وی ادامه داد: ممکن است تقاضای غیرمصرفی در بازار خودرو، موجب تولید مازاد شود، به این معنا که پارکینگ‌ها به محلی برای انباشت خودرو تبدیل شوند. تولید خودرویی که استفاده نشده و در پارکینگ‌ها می‌ماند به معنای ایجاد هزینه فرصت در اقتصاد کشور است، مانند ساخت ساختمانی که استفاده نمی‌شود و به مرور زمان مستهلک می‌شود.
رئیس کمیسیون اقتصادی در پایان گفت: اگر تقاضای کاذب بازار خودرو حذف شده و تاثیر نرخ ارز بر بهای تمام شده تولید آن مشخص شود، بازار چهارچرخ‌ها ساماندهی می‌شود.

منبع
خانه ملت

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا