اخبار

جزئیات قرارداد واردات گاز از ترکمنستان تشریح شد

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اشاره به جزئیات برنامه امضای قرارداد با ترکمنستان برای واردات گاز، اعلام کرد مصرف گاز در کشور باید کنترل شود.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری ایلنا، رضا نوشادی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اشاره به جزئیات برنامه امضای قرارداد با ترکمنستان برای واردات گاز از این کشور، گفت: با اجرایی شدن برنامه واردات، ما گاز را دریافت و هر هدفی که به لحاظ اقتصادی تعریف شده و همچنین بر پایه پازل ژئوپلیتیک منطقه مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما در مورد سوآپ مجبوریم هدف کشوری که گاز را به ما تحویل می‌دهد را نیز اجرایی کنیم؛ یعنی گاز را به همان میزان که تحویل می‌گیریم از نقطه دیگر تحویل دهیم.

نوشادی اظهار کرد: در برنامه تجارت گازی با ترکمنستان ابتدا موضوع سوآپ ۵ میلیون متر مکعبی مطرح بود که در پی آن یک رابطه تخریب ‌شده، احیا شد و اکنون با اجرایی شدن واردات گاز از این کشور به نقطه اوج خود می‌رسد.

مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران بیان کرد: اکنون ۱۰ میلیون متر مکعب گاز ترکمنستان را سوآپ و ۱۰ میلیون متر مکعب هم از این کشور واردات خواهیم داشت؛ بنابراین ۲۰ میلیون متر مکعب گاز ظرفیت خوبی برای تجارت دو کشور خواهد بود و انتظار داریم که این همکاری ادامه داشته باشد و قراردادها و تفاهم‌نامه‌های همکاری نفتی ایران و ترکمنستان رو به اعتلا باشد.

پرداخت بخش قابل توجهی از مطالبات گازی ترکمنستان

وی با بیان اینکه روابط تجاری با ترکمنستان مسیر منطقی خود را با صبوری و مدارا طی می‌کند، خاطرنشان کرد: شرکت گاز بخش قابل توجهی از مطالبات گازی این کشور را پرداخت کرده و اصل مطالبات تسویه شده و رابطه تخریب شده نیز احیا شده است.

مصرف گاز باید کنترل شود

نوشادی درباره جبران کمبود گاز مناطق شمالی کشور، تصریح کرد: ما در کل کشور حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون متر مکعب یعنی به اندازه ۱۰ فاز پارس جنوبی کمبود گاز داریم؛ با توجه به مصرف بی‌محابا نباید هیچگاه بنا را بر واردات بگذاریم؛ با کدام ارز و پول باید واردات داشته باشیم؟ عدد مصرف گاز در کشور ما بسیار بالا است و منابع بودجه‌ای نمی‌تواند این حجم از تقاضا را با روش واردات حمایت کند؛ بنابراین لاجرم باید به سمت کنترل مصرف برویم.

وی تاکید کرد: برای مصرف بهینه باید پنجره‌ها غیرفلزی و شیشه‌ها دوجداره شوند تا مصرف گاز نصف شود، باید به سمت مدیریت مصرف برویم، واردات و افزایش تولید پاسخ منطقی به موضوع ناترازی گاز نیست.

نحوه پرداخت پول واردات گاز

مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران درباره نحوه پرداخت پول واردات گاز نیز گفت: شرکت ملی گاز ایران بخشی از منابع را از محل سوآپ و ترانزیت و بخشی را از محل گازی که به صنایع و پتروشیمی‌ها می‌دهد، پرداخت می‌کند.

گفتنی است، عملیات سوآپ سه‌جانبه بین ترکمنستان، ایران و جمهوری آذربایجان نیز هفتم آذرماه در حاشیه پانزدهمین نشست سران سازمان همکاری اقتصادی (اکو) امضا شد که بر اساس این قرارداد ایران سالیانه ۱.۵ تا ۲ میلیارد مترمکعب گاز ترکمنستان را به آذربایجان تحویل می‌دهد.

منبع
ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا