تحلیل سهام رایگان در کانال تلگرام توان تحلیل
اخبار

آخرین جزئیات طرح اصلاح صنعت خودرو اعلام شد

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی آخرین جزئیات طرح اصلاح صنعت خودرو را تشریح کرد.

به گزارش توان تحلیل، به نقل از خبرگزاری ایلنا، روح‌الله عباسپور، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در مورد جزئیات اصلاحیه‌ مجلس به ماده ۴ طرح ساماندهی خودرو مبنی بر واردات خودرو، گفت: طرح ساماندهی و اصلاح بازار خودرو در مجلس دهم به تصویب رسیده بود که بعد از ارجاع به شورای نگهبان ایراداتی به آن وارد شد و کمیسیون صنایع مجلس یازدهم این ایرادات را برطرف کرد و موضوع واردات خودرو به این اصلاحیه اضافه شد.

عباسپور اضافه کرد: شورای نگهبان دوباره ابهاماتی را درباره این طرح عنوان کرد که بخشی از آن مربوط به ناهمخوانی با سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی بود.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بیان کرد: طبق اصلاحیه جدید، هر فرد حقیقی و حقوقی می‌تواند در ازای صادرات خودرو، خدمات یا قطعات خودرو یا سایر کالاهای مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه، از طریق ارز اشخاص با منشا خارجی مورد تایید بانک مرکزی برای واردات خودرو در جهت تنظیم بازار اقدام کند.

تعیین منشا خارجی ارز اشخاص

نماینده مردم بوئین زهرا در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: قبل از این اصلاحیه، به لزوم منشا خارجی ارز اشخاص اشاره نشده بود، بلکه این‌گونه بود که باید از ارزی استفاده شود که برای کشور تعهد ارزی ایجاد نکند. همچنین واردات خودرو در قبال کالاها یا خدمات انواع صنایع نیرو محرکه جدید است.

عباسپور عنوان کرد: در اصلاحیه بعدی آمده است که شاخص کیفیت و مصرف سوخت خودروهای وارداتی و نیز تعداد مجاز واردات آن‌ها متناسب با مابه‌التفاوت تولیدات داخلی و تقاضای موثر آن‌ها طی یک سال گذشته با پیشنهاد وزیر صمت و با تایید هیئت وزیران مشخص می‌شود.

چه افرادی می‌توانند واردکننده خودرو باشند؟

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه کسانی می‌توانند واردات خودرو انجام دهند که نمایندگی فروش خودروهای خارجی را در ایران نداشته باشند، گفت: واردات خودرو منوط به داشتن نمایندگی فروش از خودروسازی خارجی نیست، کسانی هم که نمایندگی فروش این خودروسازی‌ها را دارند، نمی‌توانند واردکننده باشند.

وی ادامه داد: همچنین وزارت صمت موظف است که با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نسبت به ثبت کد تعرفه کالاهای صنایع خودرو راسا اقدام نماید.

عباسپور تصریح کرد: وزارت صمت مکلف است سیاست‌های تشویقی برای اولویت‌دهی و حمایت از واردکنندگان خودرویی که به واردات خودرو و صنایع نیرو محرکه‌ای که به انتقال فناوری و سرمایه‌گذاری کمک می‌کنند، تنظیم و اعمال کند. یعنی وزارت صمت وظیفه دارد سیاست‌های تشویقی قرار دهد تا از واردکنندگانی‌ که به انتقال فناوری اقدام می‌کنند یا جذب سرمایه برای تولید در داخل دارند، حمایت شود.

اصلاحیه طرح صنعت خودرو با قید دو فوریتی به صحن می‌رود

نماینده مردم بوئین زهرا در مجلس یادآور شد: نماینده شورای نگهبان نظراتی در این رابطه دادند و سپس کمیسیون صنایع این اصلاحیه را بررسی کردند که در نهایت در کمیسیون رای آورد. بعد از این اصلاحیه‌ها به صحن می‌رود و به شکل دوفوریتی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مرکز پژوهش‌های مجلس در جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس که با حضور نمایندگان شورای نگهبان برگزار شده بود، راهبردهای خود را در مورد بررسی‌ حوزه‌های صنعتی، معدنی، صنایع معدنی و هوافضا به طور تیتروار توضیح داد. از این میان می‌توان به سند جامع توسعه صنعت خودرو، ایجاد نهاد رگولاتوری، تقویت صنایع کوچک، بازتعریف نقش سازمان‌های توسعه‌ای، مطالعه و تدوین سند حوزه معادن و صنایع معدنی و تدوین طرح جامع حوزه فناوری و اطلاعات اشاره کرد.

منبع
ایلنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا