اخبار

شرکت‌های بورسی بدون بازارگردان سلب صلاحیت می‌شوند

رئیس سازمان بورس، ضمن تأکید بر اهمیت بحث بازارگردانی در مدیریت بازار سرمایه، اعلام کرد، شرکت های بورسی بدون بازارگردان سلب صلاحیت می‌شوند.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از خبرگزاری ایسنا، حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس، ضمن تأکید بر اهمیت بحث بازارگردانی در مدیریت بازار بورس، در رابطه با شرکت‌های بورسی بدون بازارگردان گفت: همه ناشرین مکلف به ایجاد یا استفاده از عملیات بازارگردانی هستند و ممکن است ناشرانی که از تکالیف خود سرباز زنند، پذیرش آن‌ها در بورس و فرابورس لغو و صلاحیت حرفه‌ای مدیران سلب شود.

رئیس سازمان بورس ضمن اشاره به وظیفه‌ی نهادهای ناظر بازار سرمایه برای ایجاد بازاری کارا و شفاف، حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران، مقررات‌گذاری و نظایر آن، توضیح داد: در کشورمان نیز طبق قانون بازار اوراق بهادار اکثر این وظایف بر عهده سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر بازار سرمایه قرار گرفت.

سپس قالیباف اصل، با اشاره به نقدشوندگی به عنوان یکی از ابزارهای مهم حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران و وجود یک بازار کارا، بازارگردانی را یکی از راه‌های اساسی رسیدن به این مسئله دانست و گفت: بازارگردانی یکی از مسیرهای نقدشوندگی، مدیریت هیجان و نوسانات بازار است. بازارگردان‌ها سمت عرضه و تقاضای بازار را تقویت می‌کنند و اوراق بهادار را در بین فروشندگان و خریداران جابه‌جا می‌کنند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران در پایان گفت: از جمله مزیت‌های بازارگردانی می‌توان به افزایش نقدشوندگی، کنترل نوسانات قیمت اوراق بهادار و کاهش هزینه‌های معاملاتی اشاره کرد. البته بازارگردان‌ها با انجام تعهدات، عایدی نیز کسب می‌کنند.

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا