اخبار

چه شرکت‌هایی امسال در صف عرضه اولیه هستند؟

علی رغم رکود عرضه‌های اولیه در ماه‌های پایانی سال ۹۹، افزایش آمار درج نماد در فرابورس و بورس، نشان‌دهنده‌ی ترافیک و رونق عرضه‌ اولیه‌ها در سال ۱۴۰۰ است.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد، مصطفی جعفرپور، کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه با شروع اصلاح بازار، فرآیند پذیرش شرکت‌ها در بازار سرمایه نیز به رکود رفته بود، گفت: این موضوع را می‌توان از مقایسه عرضه‌های اولیه در دوران رکود بازار و رونق بازار متوجه شد.

جعفرپور در ادامه نیز گفت: به‌رغم اطلاع‌رسانی در خصوص عرضه اولیه، عرضه اولیه دو شرکت در سال ۹۹ لغو شد. با این حال فرآیند پذیرش شرکت‌ها در بازار سرمایه در ماه‌ آخر سال ۹۹ افزایش یافت.

وی با بیان اینکه بررسی نماد‌های درج شده نشان می‌دهد، تعداد این نماد‌ها در فرابورس و بورس تهران بیشتر شده است، بیان کرد: می‌توان گفت افزایش درج نماد‌ها، خبر از افزایش عرضه‌های اولیه در روز‌های پیش رو می‌دهد.

این کارشناس بازار بورس در ادامه، ضمن بررسی اطلاعات نمادهای درج شده در بورس و فرابورس، دورنمای وضعیت فعلی و تأثیر ورود هر یک را در بازار بورس تحلیل کرد تا دورنمایی از عرضه اولیه‌ها در سال ۱۴۰۰ به دست آید.

درج «تاتمس» در تابلوی قرمز بازار پایه فرابورس

مصطفی جعفرپور، کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: فرابورس ایران در اطلاعیه‌ای از موافقت کمیته درج شرکت فرابورس ایران با درج نماد معاملاتی شرکت کارخانجات صنعتی و تولیدی اتمسفر به عنوان دویست و پنجاه و هفتمین نماد معاملاتی در این بازار خبر داد. این شرکت  با نماد «تاتمس» در تابلو‌ی پایه قرمز درج شده است.

جعفرپور تشریح کرد: بر اساس قوانین تازه بازار سرمایه، ناشران درج شده در تابلوی قرمز تا زمان پذیرش در یکی از تابلو‌های بورس تهران یا فرابورس ایران، در تابلوی مذکور معامله خواهند شد و قابل انتقال به تابلو‌های زرد و نارنجی نیستند.

وی با بیان اینکه این تابلو ویژگی‌های متمایز خود را دارد، ادامه داد: به عنوان مثال، معاملات اوراق بهادار شرکت‌های درج شده در این تابلو صرفا طی یک جلسه معاملاتی در هر هفته به صورت حراج پیوسته و در محدوده دامنه نوسان یک درصد نسبت به قیمت پایانی در آخرین جلسه معاملاتی قابل انجام است.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه انجام معاملات بر خط، به استثنای انجام معاملات برخط گروهی توسط کارگزاران، در نمادهای معاملاتی مربوط به ناشران درج شده در این تابلو مجاز نیست، بیان کرد: شرکت کارخانجات صنعتی و تولیدی اتمسفر در گروه ماشین‌آلات و تجهیزات و در زیرگروه تولید اجاق، کوره و مشعل ثبت شده است.

شرکت بنیان دیزل

جعفرپور با بیان اینکه شرکت بنیان دیزل نیز در ۹ اسفند ۹۹ در تابلوی‌ پایه قرمز درج شده است، گفت: این شرکت نیز مانند شرکت کارخانجات صنعتی و تولیدی اتمسفر در بازار قرمز درج نماد شده و از همان قوانینی که در بالا به آن اشاره شد، پیروی می‌کند.

وی افزود: شرکت بنیان دیزل با نماد «خبنیان» در گروه خودرو و ساخت قطعات و در زیر گروه قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری به ثبت رسیده است.

شرکت سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشور

این کارشناس بازار سرمایه در مورد عرضه اولیه شرکت سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشور گفت: در ۱۲ اسفند ماه ۹۹ شرکت سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشور پس از احراز کلیه شرایط پذیرش به عنوان دویست و سی و‌ ششمین نماد و شصت ‌و هفتمین شرکت در بازار اول در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج شد. این شرکت تحت نماد «مدیریت» به درج رسیده است.

وی ادامه داد: بر اساس گزارشی که نماد مدیریت از عملکرد یک ساله خود در سامانه کدال منتشر کرده است، در دوره دوازده ماهه منتهی به ۳۰ آذر ماه ۹۹ این شرکت ۱۸۹ میلیارد ریال سود خالص ساخته و زیان انباشته آن ۷۲۰ میلیارد ریال است. این شرکت با سرمایه ۲۰۵۱ میلیارد ریالی به ازای هر سهم ۹۲ ریال سود ساخته است.

بورسی شدن شرکت توسن

جعفرپور با بیان اینکه گروه نرم‌افزاری توسن به عنوان شصت و هشتمین شرکت، وارد بازار اول فرابورس شد، اظهار کرد: هنوز نماد معاملاتی آن باز نشده و امکان خرید و فروش سهام وجود ندارد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: فرابورس ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، شرکت توسعه سامانه‌های نرم‌افزاری نگین (توسن) پس از احراز همه شرایط پذیرش از تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۹۹، به‌عنوان دویست و سی‌ و هشتمین نماد معاملاتی (شصت و هشتمین شرکت در بازار اول) در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج شده است.

وی با اشاره به اینکه شرکت توسن عمدتا به عنوان یک شرکت فعال در زمینه نر‌م‌افزارهای بانکی شناخته می‌شود، مطرح کرد: این شرکت از سال ۸۷ فعالیت خود را آغاز کرده و تاکنون خبری مبنی بر تلاش برای ورود به بازار سرمایه منتشر نکرده بود.

عرضه اولیه تعدادی از شرکت‌ها در صنعت ICT

جعفرپور در مورد عرضه اولیه تعدادی از شرکت‌ها در صنعت ICT (فناوری اطلاعات و ارتباطات)، گفت: بسیاری از شرکت‌های بزرگ و کوچک در صنعت ICT بارها اعلام کردند که قصد ورود به بازار سرمایه را دارند و حتی زمان‌هایی برای این اتفاق مشخص می‌کردند، اما هیچ‌کدام از این وعده‌ها محقق نشد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه اکنون توسن توانسته است وارد بازار اول فرابورس شود، بیان کرد: ورود به بازار اول فرابورس ۱۰ شرط دارد که مهم‌ترین آن‌ها شناور بودن حداقل ۱۰ درصد از سهام ثبت شده، داشتن حداقل ۲۰۰ سهامدار، سرمایه ثبتی حداقل ۱۰ میلیارد ریالی و نداشتن زیان انباشته است.

وی تصریح کرد: در امیدنامه این شرکت که روی سایت فرابورس قرار گرفته، سود خالص توسن در ۶ ماه منتهی به ۳۱ خرداد سال ۹۹، ۱۰۲ میلیارد و ۹۳۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و سود هر سهم ۵۰۵ ریال اعلام شده است. همچنین در حساب‌های مالی این شرکت بیش از ۱۰۸ میلیارد تومان سود انباشته دیده می‌شود.

در اطلاعیه فرابورس، تاریخ پذیرش توسن، ۵ آذر ۹۹ اعلام شده که در گروه رایانه و زیرگروه مشاوره و تهیه نرم‌افزار پذیرش شده است؛ اما زمان گشایش نماد توسن و انجام معاملات عمومی مشخص نشده است.

نقش قابل توجه توسن در پروژه‌های راهبردی ملی

جعفرپور با بیان اینکه شرکت توسن در سال ۱۳۷۸ با هدف ایجاد بستری مستقل و بومی جهت طراحی و تولید محصولات و راهکارهای نوین در عرصه‌های مختلف فناوری اطلاعات کشور مانند بانکداری و دولت الکترونیک تاسیس شد، خاطرنشان کرد: این شرکت تا سال ۱۳۸۷ تحت عنوان کیش ویر و پس از آن با نام توسن به ارائه خدمات متنوع فناوری اطلاعات در صنعت بانکداری کشور و ارگان‌های دولتی پرداخته است.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۸۰۰ نفر پرسنل و کارشناس فنی سرآمد، با تخصص‌های متنوعی در راستای خلق ارزش در کسب و کار مشتریان توسن مشغول به فعالیت هستند، گفت: راهکارهای توسن در بسیاری از پروژه‌های مهم و راهبردی ملی در راستای تحقق اهداف و چشم‌اندازهای نظام (مانند پروژه سبد کالا) مورد استفاده قرار گرفته ‌است.

شرکت فروسیلیسیم خمین

مصطفی جعفرپور در مورد عرضه اولیه شرکت فروسیلیسم خمین، اظهار کرد: شرکت فروسیلیسیم خمین از دیگر نماد‌هایی است که در فرابورس ایران درج نماد شده است. این شرکت ۱۹ اسفند به عنوان دویست ‌و سی و‌ هفتمین نماد فرابورس و صد و چهل‌ و سومین نماد در بازار دوم، در فهرست نرخ‌های فرابورس درج شد.

وی افزود: این شرکت با نماد معاملاتی «فروسیل» در گروه فلزات اساسی قرار می‌گیرد. همچنین زیرگروه این شرکت، تولید آهن و فولاد پایه است.

داروسازی دانا

این کارشناس بازار سرمایه در مورد عرضه اولیه شرکت داروسازی دانا نیز گفت: فرابورس ایران در اطلاعیه‌ای از درج نماد شرکت داروسازی دانا (سهامی عام) در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران خبر داده است.

وی اضافه کرد: در این اطلاعیه آمده است، شرکت داروسازی دانا پس از احراز همه شرایط پذیرش از تاریخ ۲۰ اسفند سال ۹۹، به عنوان دویست و سی و نهمین نماد معاملاتی (شصت و نهمین شرکت در بازار اول) در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج شده است.

جعفرپور با بیان اینکه تاریخ پذیرش این نماد به تیرماه سال ۹۹ بازمی‌گردد، یادآور شد: نماد این شرکت ددنا است و در گروه مواد و محصولات دارویی قرار می‌گیرد.

شرکت پتروشیمی اروند

این کارشناس بازار سرمایه به عرضه اولیه شرکت پتروشیمی اروند اشاره کرد و گفت: هیئت ‌پذیرش بورس اوراق بهادار با پذیرش سهام شرکت پتروشیمی اروند در بورس اوراق بهادار تهران موافقت کرده است.

وی با بیان اینکه در ۲۰ اسفند ۹۹، شرکت پتروشیمی اروند به عنوان پانصد و هشتاد و ششمین شرکت در بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده، عنوان کرد: این شرکت در بخش محصولات شیمیایی، گروه تولید مواد شیمیایی اساسی و طبقه تولید پلاستیک اولیه و لاستیک ترکیبی، با نماد اروند درج شد.

جعفرپور با اشاره به اینکه این شرکت در امیدنامه خود مدعی شده که قرار است ۵۰ درصد از سود را در سال‌های آتی میان سهامداران خود تقسیم کند، بیان کرد: سرمایه این شرکت ۱۲۰۰ میلیارد تومان است و در چهار سال اخیر این شرکت سودسازی کرده است.

وی افزود: در سال ۹۸ جمع دارایی‌های این شرکت ۶۷۰۸ میلیارد تومان بوده است و جمع بدهی‌های آن برابر با ۳۸۵۷ میلیارد تومان برآورد شده است. همچنین جمع حقوق مالکانه این شرکت برابر با ۲۸۵۰ میلیارد تومان بوده است.

منبع
دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا