اخبار

واکنش بورس های عربی به مرگ امیر کویت چه بود؟

بورس های عربی در واکنش به مرگ امیر سابق کویت به دلیل احتمال تشدید مناقشات در خاورمیانه به طور محسوس ریزش کردند.

به گزارش اخبار بورس، به نقل از بلومبرگ، مرگ شیخ صباح الاحمد الصباح، امیر ۹۱ ساله سابق کویت به عنوان یکی از میانجیگران مهم منطقه، باعث نگرانی معامله‌گران بورس‌ها به دلیل احتمال تشدید مناقشات در خاورمیانه شد؛ به طوری که بورس های عربی در واکنش به مرگ وی با ریزش‌های محسوسی بسته شدند.

بر اساس این گزارش، در معاملات بورس های عربی، شاخص ریاض ۰.۶ درصد سقوط کرد. در مصر سقوط از این هم شدیدتر بود و با افت ۴.۴ درصدی شاخص بورس قاهره در پایین‌ترین سطح از ماه ژوئن ایستاد. در کویت نیز شاخص بورس ۲.۱۹ درصد و در امارات نیز شاخص بورس ابوظبی ۰.۲۷ درصد و شاخص بورس دوبی ۰.۳۸ درصد سقوط کردند.

در بسیاری از کشورهای عرب منطقه عزای عمومی اعلام شد و بازارهای مالی تا آخر هفته تعطیل شدند. ارزش دینار، واحد پول ملی کویت نیز به دنبال این خبر کاهش پیدا کرد و در مقابل، دلار و یورو تقویت شدند.

محمد زیدان، استراتژیست بازار در موسسه تینک مارکتس (ThinkMarkets) گفت: بی تردید ترس از گسترش تنش‌ها به بورس‌ها کشیده شده و احتمال می رود، روند ریزش شاخص‌ها طی روزهای آینده نیز ادامه یابد.

در قطر شاخص بورس دوحه با ریزش ۰.۲۷ درصدی و در بحرین شاخص بورس منامه ۱.۲۶ درصد ریزش کرد.

بر خلاف کشورهای منطقه در ترکیه روند معاملات هر چند کم جان، در سطح مثبتی باقی ماند و شاخص بورس استانبول ۰.۱۹ درصد نسبت به سطح روز گذشته افزایش داشت.

شیخ صباح پانزدهمین امیر خاندان بود و به مدت ۱۴ سال بر کویت حکمرانی کرد و پس از یک دوره طولانی بیماری در آمریکا درگذشت. نواف الاحمد الجابر الصباح که پیشتر ولیعهد کویت بود، با نظر کابینه به جانشینی شیخ احمد برگزیده شد.

منبع
بورس پرس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا