آموزش مفاهیم فارکس

شاخص TED Spread چیست؟

شاخص TED Spread چیست؟

امروزه شاخص های متعددی برای تعیین وضعیت ریسک بازار (ریسک گریزی risk aversionو ریسک پذیریRisk appetite) وجود دارد که یکی از آنها TED Spread می باشد.در این مقاله من به تشریح و نحوه استفاده ازاین شاخص می پردازم.

ابتدا واژه TED در این شاخص را من به دو بخش تقسیم می کنم : T و ED

حرف T اشاره به کلمه Treasury Bill که در اصل  اوراق خزانه سه ماهه امریکا می باشد و کلمه ED از کلمه EuroDollar futures contract که قرارداد دلار اروپایی در بورس کالای شیکاگو می باشد مشتق شده است. و واژه Spread نیز تفاوت این دو ابزار مالی می باشد.

توضیح اینکه دلار اروپایی بر اساس  لایبور (LIBOR)سه ماهه تعیین می شود.

بنابراین شاخص TED Spread عبارت است از تفاوت بین بازده اوراق خزانه سه ماه (T-Bill) و دلار اروپایی (لایبور سه ماه) که اوراق خزانه امریکا یک ابزار بدون ریسک و لایبور دارایی ریسک می باشد.

مثال:اگر ارزش دلار اروپایی (لایبور سه ماهه) 4 درصد باشد و بازده اوراق خزانه سه ماهه 2.5 درصد باشد TED Spread می شود1.5 درصد یا 150 پوینت (1.5=2.5-4)


ازTED Spreadچگونه استفاده كنيم:

زمانيكه TED Spread در حال افزايش است ریسک اعتبارات افزایش یافته است (بعلت بحران مالی احتمال سوخت شدن وام زیاد شده است) بنابراین بانک ها برای جبران ریسک نرخ بهره (منظور لایبور)بیشتری را از وام گیرنده (بانک دیگر) مطالبه می کنند و یا اینکه سرمایه گذاران از بازار سهام به خرید اوراق خزانه هجوم برده اند.بطور کلی افزایش این شاخص نشان از کسادی اقتصاد دارد.

زمانیکه TED Spread  در حال کاهش است ریسک اعتبارات کاهش یافته است (بعلت بهبود شرایط مالی احتمال سوخت شدن وام کم شده است) و بانکها صرف کمتری را برای جبران سوخت وامی که داده اند مطالبه می کنند و یا اینکه سرمایه گذاران بعلت اینکه بازار سهام سود آوری بیشتر دارد اقدام به فروش اوراق خزانه خود می کنند. بطور کلی کاهش این شاخص نشانه بالقوه از رونق اقتصادی می باشد.

برای مشاهده این شاخص اینجا کلیک کنید.


سایر مطالب مرتبط:

نرخ بهره لایبور(Libor) چیست؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا