آموزش مفاهیم فارکس

شاخص های اقتصادی(3) قیمت تولید کننده(PPI)

شاخص قیمت تولید کننده(Producer Price Index)

این شاخص تغییرات قیمت کالاها و مواد خام خریداری شده توسط کارخانجات را نشان می دهد (تورم در سطح تولید کننده ) که به صورت ماهانه ارائه می شود.از آنجایی که این شاخص زود تر از شاخص قیمت مصرف کننده (CPI)منتشر می شود یک شاخص پیشرو محسوب شده و برای معاملگران ارز اهمیت ویژه ای دارد . بطور خلاصه افزایش در شاخص PPI منجر به افزايش در شاخص CPI (تورم )مي گردد و افزايش CPI بر تصميمات بانك مركزي جهت افزايش نرخ بهره اثر مستقيم دارد.بنابراين هر چقدر شاخص PPI نسبت به پيش بيني ها افزايش يابد انتظار تقويت ارز وجود دارد.

بيشتر بدانيم:اين شاخص به اشكال مختلف ديگري نيز نشان داده مي شود مثلا در انگليس به دو صورت زير منتشر مي شود:

  • PPI Input m/m كه دقيقا معادل آن چيزي بود كه در بالا توضيح آن داده شد و كلمه Input اشاره به خريد توسط كارخانجات دارد شاخص معادل PPI مي باشد.
  • PPI Output m/m اين شاخص مواد و كالاي خريداري شده توسط كارخانجات را اندازه گيري نمي كند بلكه فقط تغييرات قيمت كالاي هاي فروش رفته به مصرف كنندگان (نهايي) را نشان مي دهد از اين رو به اين شاخص Factory Gate Prices نيز مي گويند اهميت اين شاخص در سطح PPI Input نمي باشد و كمتر مورد توجه بازار است و نكته آخر نيز كه اين شاخص فقط كالاي هاي توليد شده داخلي را در بر مي گيرد.

و يا در آمريكا به صورت خالص (Core) نيز منتشر مي شود كه تغييرات قيمت غذا و انرژي از آن خارج شده است و مورد اهميت زياد معامله گران مي باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا